W sezonie 2017 – 2018 myśliwi w Niemczech odstrzelili aż 836 tysięcy 900 dzików! Tymczasem w Polsce larum…

W sezonie 2017 – 2018 myśliwi w Niemczech odstrzelili aż 836 tysięcy 900 dzików! Tymczasem w Polsce larum…

Niemiecki Związek Łowiecki potwierdził Polskiemu Radiu, że w sezonie 2017 – 2018 myśliwi w Niemczech odstrzelili – 836 tysięcy 900 dzików. To rekordowa liczba – w porównaniu z poprzednim sezonem oznacza wzrost o 41 procent. Rzecznik Związku Torsten Reinwald wyjaśnił, że Niemcy wprowadzają wiele działań profilaktycznych, aby ograniczyć lub całkowicie zahamować rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń – ASF.

Torsten Reinwald potwierdził Polskiemu Radiu, że decyzję o jak największym odstrzale dzików, aby ich stan maksymalnie zredukować podjęły odpowiednie niemieckie urzędy. “W tle tych działań jest nadzieja, że jeżeli wirus ASF do Niemiec dotrze, to będzie się znacznie wolniej rozprzestrzeniał” – powiedział Reinwald. Rzecznik zaznaczył jednak, że zdaniem Niemieckiego Związku Łowieckiego sam odstrzał nie wystarczy, aby zapanować nad wirusem. Jego zdaniem należy znacznie zwiększyć tak zwane biobezpieczeństwo oraz przyśpieszyć edukację o rozprzestrzenianiu się wirusa wśród rolników, ale także wśród turystów, którzy mogą nieświadomie sprowadzić ASF do Niemiec. Ponadto – według Reinwalda – należy zwiększyć kontrolę eksportu i importu żywności w Europie.
Torsten Reinwald, który jest biologiem, powiedział Polskiemu Radiu, że jego zdaniem pojawienie się wirusa w Niemczech to kwestia czasu. Jak do tej pory w Niemczech nie wykryto ognisk ASF.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Waldemar Maszewski/Berlin/mcm/skCOMMENTS

WORDPRESS: 0