W Niemczech ponownie można dostrzec podziały społeczne między wschodem i zachodem

W Niemczech ponownie można dostrzec podziały społeczne między wschodem i zachodem

W Niemczech ponownie można dostrzec podziały społeczne między wschodem i zachodem. Takie przekonanie wyraził Matthias Platzeck – przewodniczący powołanej przez rząd komisji, która organizuje obchody “30-tej rocznicy pokojowej rewolucji i zjednoczenia Niemiec”. Poza tym, jego zdaniem, mieszkańcy wschodnich landów odwrócili się od partii rządzących, ponieważ nie są zadowoleni z reform.

Matthias Platzeck stwierdził, że brak zaufania do tak zwanych partii ludowych, czyli SPD i CDU, wynika z szeregu doświadczeń z jakimi w ciągu 30 lat byli konfrontowani mieszkańcy wschodnich landów. “Obecny zły nastrój jest konsekwencją między innymi kryzysu finansowego z 2008 roku i kryzysu migracyjnego z 2015” – powiedział Matthias Platzeck agencji DPA. Jego zdaniem, ewentualne złe wyniki gospodarcze, pogłębią kryzys demokracji i współżycia społecznego.

Komisja do spraw obchodów 30-tej rocznicy zjednoczenia Niemiec nie zamierza organizować wielkich uroczystości. “Zamiast tego planujemy wiele mniejszych spotkań, debat i rozmów, które pozwolą zbliżyć mieszkańców landów wschodnich i zachodnich” – dodał Platzeck.

Kilka tygodni przed lokalnymi wyborami w Brandenburgii i Saksonii z sondaży wynika, że w obydwu landach eurosceptyczna AfD ma szanse walczyć o zwycięstwo.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Waldemar Maszewski/Berlin/wkCOMMENTS

WORDPRESS: 0