12.9 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

W Mościskach na Ukrainie pochowani zostali polscy żołnierze broniący Lwowa w 1939 roku

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Stu polskich żołnierzy walczących z Niemcami o Lwów w 1939 roku zostalo dziś  pochowanych w Mościskach na Ukrainie. Uroczystość  poprowadził arcybiskup, metropolita lwowski Mieczysław Mokrzycki.
W uroczystości wzięli udział między innymi: wiceminister obrony, lokalne władze ukraińskie, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, rodziny poległych, a także miejscowi Polacy.
Maciej Dancewicz z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która zorganizowała pogrzeb, wyjaśnia, że poszukiwania szczątków polskich żołnierzy były prowadzone przez kilka lat na terenach, na których doszło do ciężkich walk z Niemcami. W czasach komunistycznych wiele z tych mogił zostało zniszczonych, a wiele miejsc spoczynku polskich żołnierzy jest wciąż nieznanych. Przez lata dzięki wsparciu miejscowej ludności i Polaków mieszkających na terenie zachodnich obwodów Ukrainy, głównie obwodu lwowskiego, udało się zlokalizować kilka z takich mogił. Polegli byli z nich ekshumowani, a ich szczątki były przechowywane w kościołach katolickich.
Mimo odnalezienia blisko 100 polskich żołnierzy, to zaledwie tylko kilku z nich udało się zidentyfikować. Wśród nich są Bernard Korabiowski, Józef Gwoździański i Tadeusz Zmelonek.
Bratanica Tadeusza Zmelonka Zofia Szcześniak, która wraz z rodziną wzięła udział w pogrzebie żołnierzy podkreśla, że dla jej rodziny odnalezienie szczątków zaginionego 76 lat temu stryja to ogromne wydarzenie. Jak mówi, na wieść, że odnaleziono Tadeusza Zmelonka były łzy wzruszenia, i szczęście, że po tylu latach nareszcie będzie wiadomo gdzie poległ i gdzie spoczywa.
Maciej Dancewicz tłumaczy, że dzisiejszy pogrzeb to dopiero początek. Docelowo w Mościskach ma powstać największy na dawnych Kresach polski cmentarz wojskowy, na którym spoczną żołnierze walczący w 1939 roku. Według planów Rady na tej wojskowej nekropoli może zostać pochowanych około 500 żołnierzy, a wszyscy walczący o Lwów w 1939 roku zostaną upamiętnieni z imienia i nazwiska na specjalnej tablicy.
Żołnierze, którzy zostali dziś pochowani w Mościskach zostali odnalezieni w ramach projektu „Strażnicy Narodowej Pamięci”. Projekt ten – poszukiwań obrońców Lwowa z 1939 roku – jest realizowany przez Fundację Wolność i Demokracja we współpracy z Konsulatem RP we Lwowie, Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz polskimi środowiskami z Ukrainy.
Według danych szacunkowych, na terenie zachodnich obwodów Ukrainy, głównie obwodu lwowskiego, we wrześniu 1939 roku mogło zginąć od 1000 do 1500 polskich żołnierzy.
IAR Witold Banach/magos

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520