23 C
Chicago
niedziela, 28 kwietnia, 2024

„W korytarzach Brukseli” nie wszyscy byli entuzjastycznie nastawieni do wizyty premierów Polski, Czech i Słowenii w Kijowie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dziennik „De Standaard” informuje w środę, że „w korytarzach Brukseli” nie wszyscy byli entuzjastycznie nastawieni do wizyty premierów Polski, Czech i Słowenii w Kijowie. Gazeta wskazuje także, że Polska domaga się bardziej stanowczej polityki wobec rosyjskiego agresora.

Belgijski dziennik pisze, że wtorkowa wizyta została wprawdzie uzgodniona podczas ubiegłotygodniowego szczytu w Wersalu z Ursulą von der Leyen i Charlesem Michelem, to jednak spowodowała „uniesienie brwi w Brukseli”.

 

„Swoją wizytą trzej premierzy chcieli dać do zrozumienia, że UE powinna zrobić więcej dla Ukrainy” – komentuje „De Standaard” i zauważa, że Polska nie jest zadowolona z „niewystarczającego zaangażowania” Wspólnoty po stronie Ukrainy.

 

Inny belgijski dziennik, „Het Nieuwsblad”, koncentruje się w swoim artykule na apelu wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego o ustanowienie międzynarodowej misji NATO w zaatakowanym przez Rosję kraju. Gazeta cytuje także prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który dziękował szefowi PiS.

 

„Pańska wizyta w Kijowie w tym trudnym dla Ukrainy czasie jest mocnym sygnałem wsparcia. Naprawdę to doceniamy” – powiedział Zełenski w nagraniu opublikowanym na Telegramie.

 

„Jarosław Kaczyński jest bratem bliźniakiem Lecha Kaczyńskiego, byłego prezydenta Polski, który zginął w 2010 roku wraz z 95 innymi Polakami w katastrofie lotniczej w Rosji” – napisał portal VRT NWS i podkreślił, iż wizyta tragicznie zmarłego prezydenta w Tbilisi w 2008 r. zapobiegła zajęciu stolicy Gruzji przez wojska wysłane przez Kreml.

 

Andrzej Pawluszek (PAP)

Portugalski historyk: wizyta premierów w Kijowie to kolejny etap odciągania Ukrainy z orbity zainteresowania Rosji

Narody słowiańskie, które wyzwoliły się spod dominacji Moskwy, odciągają teraz Ukrainę z orbity zainteresowania Rosji – ocenił w środę portugalski historyk Rui Tavares, zaznaczając, że podróż trzech premierów do Kijowa była kolejnym etapem tego procesu.

Lewicowy publicysta odnotował w telewizji SIC Noticias ogromną rolę Polski w działaniach służących demokratyzowaniu Ukrainy poprzez “wyciąganie” jej z orbity zainteresowania Kremla.

 

“To Polacy jako pierwsi po zajęciu Krymu przez Rosjan w 2014 r. podnosili alarm i przestrzegali w Parlamencie Europejskim przed rosnącym zagrożeniem ze strony Kremla” – dodał Tavares, który w przeszłości był eurodeputowanym.

 

Wyraził przekonanie, że Polska oraz inne kraje regionu Europy Środkowej i Wschodniej będą wywierać teraz na Brukselę większy nacisk w sprawie możliwości przyjęcia Ukrainy do UE.

 

Portugalski historyk wskazał, że wyjazd premierów Polski, Czech i Słowenii do Kijowa jest niejako kolejną odsłoną walki narodów słowiańskich z rosyjskim panslawizmem. Dodał, że Ukraina może brać przykład z drogi ich demokratyzacji oraz znacznej poprawy jakości życia i dobrobytu po wyzwoleniu się spod rosyjskiej dominacji.

 

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

 

Holandia/ Media: wizyta premierów w Kijowie pomimo silnego rosyjskiego ostrzału

Najważniejsze niderlandzkie media opisują wizytę premierów Polski, Czech i Słowenii w stolicy Ukrainy podkreślając, iż odbywała się ona w czasie, gdy Rosja bombardowała miasto. „Odwaga prawdziwych przyjaciół Ukrainy” – określił ją premier Ukrainy, cytowany przez dziennik „De Telegraaf”.

Największy dziennik Niderlandów przypomina, iż premierzy Polski, Słowenii i Czech to pierwsi zagraniczni przywódcy, którzy odwiedzili stolicę Ukrainy od czasu inwazji Rosji 24 lutego.

 

„Tu, w rozdartym wojną Kijowie, tworzy się historia” – cytuje polskiego premiera Mateusza Morawieckiego dziennik „De Telegraaf”.

 

Gazeta podkreśla słowa ukraińskiego premiera, który nie szczędził pochwał pod adresem szefów rządów, którzy odwiedzi miasto. „Odwaga prawdziwych przyjaciół Ukrainy” – napisał o przyjeździe szefów rządów na Twitterze Denis Szmyhal.

 

Dziennik „De Volkskrant” zauważa, że premierzy przyjechali do Kijowa mimo tego, iż stolica zaatakowanego kraju znajduje się pod silnym ostrzałem.

 

Gazeta przypomina także słowa premiera Polski, który podkreślał, że o wizycie zdecydowano po konsultacjach podczas ostatniego szczytu Unii Europejskiej.

 

„Nie chodzi o nas, chodzi o przyszłość naszych dzieci, które mają prawo do życia w świecie wolnym od tyranii” – cytuje premiera Morawieckiego dziennik „NRC”. Gazeta pisze również o inicjatywie wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego w sprawie międzynarodowej misji pokojowej na Ukrainie.

 

„Polska wzywa do międzynarodowej misji pokojowej na Ukrainie” – tak zatytułował swój artykuł w sprawie wizyty portal NU. „Polska apeluje o misję pokojową NATO na Ukrainie po rozmowach w Kijowie” – prawie identyczny tytuł nadał tekstowi portal RTL Nieuws.

 

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

 

apa/ kgod/

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520