HomePOLSKA

W całej Polsce nadal silnie wieje

W całej Polsce nadal silnie wieje

W nocy mocno wiało nad Polską – informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Strażacy z północno-zachodniej i zachodniej Polski mieli sporo pracy przy usuwaniu powalonych drzew, zerwanych zostało też sporo linii wysokiego napięcia.
Rzeczniczka RCB Bożena Wysocka mówi, że strażacy mieli w ciągu ostatniej doby sporo pracy. Odnotowano ponad 1300 interwencji, w tym prawie 200 w województwie zachodniopomorskim.
Pięć osób zostało rannych, w tym jeden z ratowników biorący udział w akcji usuwania powalonych drzew i konarów.
Bożena Wysocka podkreśla, że silny wiatr w ciągu ostatniej doby spowodował szkody, ale nie są one wyjątkowo dotkliwe. Uszkodzone zostały 84 budynki mieszkalne i 32 gospodarcze. Wiatr uszkodził również linie energetyczne. W szczytowym momencie bez prądu było ponad 50 tysięcy odbiorców.
Rano, jak informuje rzeczniczka RCB, w województwie zachodniopomorskim bez prądu pozostawało jedynie 200 odbiorców, a w kujawsko-pomorskim 630 odbiorców.
Sytuacja wraca do normy także w południowej części województwa śląskiego. Wczoraj po południu z powodu awarii spowodowanej silnym wiatrem, około 2 tysięcy mieszkańców powiatu wodzisławskiego nie miało prądu. Jak poinformowała Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim, awaria została usunięta. Jednak z powodu panujących warunków atmosferycznych w niektórych miejscach mogą wystąpić kolejne usterki, które będą na bieżąco sprawdzane.
Niewielkie straty w związku z silny wiatrem odnotowano w województwie lubuskim. W ciągu ostatniej doby na tym obszarze odnotowano około 50 zgłoszeń związanych z porywistym wiatrem – informuje oficer dyżurny straży pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim. Były to głównie powalone drzewa i połamane gałęzie. Na szczęście nikt nie ucierpiał.
Drzewo przewróciło się między innymi w Zielonej Górze i zniszczyło dwa samochody zaparkowane przy ulicy Wyspiańskiego. Inne zdarzenia miały miejsce w okolicach Gorzowa, Słubic, Strzelec Krajeńskich i Żar, ale – jak podkreślają strażacy – silny wiatr wiał w całym regionie.
Na dziś IMGW wydał kolejne ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą 10 województw, głównie na południu, zachodzie i północy kraju. Ma wiać przez cały dzień w porywach do 75 kilometrów na godzinę. W północnej części województwa pomorskiego porywy mogą dochodzić do 95 kilometrów na godzinę, w związku z tym IMGW wydał tam ostrzeżenie drugiego stopnia. W rzekach przymorskich poziom wód może przekroczyć stan ostrzegawczy.

IAR/zbiorcza/kd /buch

COMMENTS