USA przekaże miliard dolarów na finansowanie krajów Trójmorza. Sasin: Utworzenie Trójmorza było polską ideą

USA przekaże miliard dolarów na finansowanie krajów Trójmorza. Sasin: Utworzenie Trójmorza było polską ideą

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin mówił w TVP Info, że sposób, w jaki rząd pojmuje rolę Polski w naszej części Europy służy interesowi i bezpieczeństwu naszego kraju i naszych sąsiadów. W ten sposób nawiązał do informacji sekretarza stanu USA Mike Pompeo, który poinformował, że jego kraj przekaże miliard dolarów na finansowanie krajów Trójmorza.

Minister Jacek Sasin przypomniał, że utworzenie Trójmorza było polską ideą. Dodał, że jest to bardzo słuszna inicjatywa, która rozwija się i przysłuży się całej Europie Środkowo-Wschodniej.

“Nie tylko w tej sferze politycznej, ale zostały poczynione bardzo poważne kroki dla integracji gospodarczej – to jest coś niezwykle ważnego. Polska też jest tutaj liderem, bo przecież jesteśmy liderem, chociażby jeśli chodzi o wielkie inicjatywy infrastrukturalne, chociażby ta droga Via Carpatia – ten kręgosłup Trójmorza północ-południe, od krajów bałtyckich aż do greckich Salonik, Centralny Port Komunikacyjny, który ma służyć całemu regionowi, czy gazoport im. śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, który ma dawać bezpieczeństwo energetyczne nie tylko nam, ale również innym krajom Trójmorza, krajom środkowej Europy” – wyjaśnił minister.

Mike Pompeo przedstawił decyzję o dofinansowaniu projektów energetycznych krajów Trójmorza podczas światowej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Polityk wyjaśnił, że ma to pomóc w zmniejszeniu zależności krajów Europy Środkowej i Wschodniej od Rosji. “Nasz cel jest dosyć prosty. Pobudzać prywatne inwestycje w sektor energetyczny – by chronić wolność i demokrację na całym świecie” – mówił amerykański sekretarz stanu.

Trójmorze powstało w 2015 roku z inicjatywy Polski i Chorwacji. Jego celem jest rozwijanie współpracy gospodarczej i politycznej krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/TVPInfo, wczesn./Wj/dydCOMMENTS

WORDPRESS: 0