18 C
Chicago
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Wielka Brytania: Emigrant nie dostał statusu osiedlonego mimo niemal 70-letniego pobytu

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Mieszka na Wyspach od niemal siedmiu dekad, ale system brexitowej rejestracji uznał, że nie ma dowodów, iż przebywa tam choćby pięć lat. Brytyjskie media informują dziś o historii 95-letniego Włocha, który nie otrzymał statusu osoby osiedlonej, mimo że przybył na Wyspy w 1952 roku. Organizacja, która pomogła mu rozwiązać ten problem, ostrzega: w podobnej sytuacji mogą być też być Polacy.

W 1952 roku na tron wstąpiła królowa Elżbieta II, a premierem był Winston Churchill. Wtedy też Antonio Finelli przyjechał na Wyspy. Londyn potrzebował wówczas rąk do pracy, bo kraj był zrujnowany po II wojnie światowej. Po 68 latach brexitowy system poinformował jednak Włocha, że nie ma dowodów, iż mieszka w kraju choćby pięć lat. „To chyba nie fair, skoro byłem tu tak długo” – powiedział Finelli Guardianowi, który opisał sprawę jako pierwszy.

„On i tak ma szczęście, bo chociaż wiedział, że musi się zarejestrować. Wielu starszych ludzi nadal nie ma o tym pojęcia” – tłumaczy Polskiemu Radiu Maurizio Roderigo z pomagającej imigrantom organizacji Inca CGIL. Dodaje, że takie przypadki nie są odosobnione. „Starsi, niepełnosprawni, bezdomni – większość nie ma np. dostępu do smartfona i adresu e-mail. A one są konieczne do rejestracji” – podkreśla. Rozmówca Polskiego Radia jest przekonany, iż podobne problemy występują w przypadku innych narodowości. Podobne obawy wyrażały wcześniej kolejne organizacje imigranckie, również te zrzeszające Polaków.

Brytyjski rząd zapewnia, że system jest przejrzysty i intuicyjny, a w większości przypadków nie trzeba przedstawiać dodatkowych dokumentów. Co więcej – jak podkreśla MSW na Wyspach – urzędnicy są elastyczni, i jeśli już zajdzie potrzeba dostarczenia kolejnych papierów, lista dopuszczalnych dowodów pobytu jest długa i zawiera na przykład zwolnienia lekarskie, rachunki czy listy od organizacji charytatywnych. „Współpracujemy w tej sprawie z 57 organizacjami w całym kraju, docieramy też do ludzi wykluczonych poprzez samorządy czy pracodawców” – przekonywał w grudniu Brandon Lewis, ówczesny minister zajmujący się systemem Settled Status. W obowiązkowej rejestracji brać można udział do końca czerwca przyszłego roku.

Na początku sprawy Antonio Finelli otrzymał propozycję otrzymania statusu przejściowego, który – w przeciwieństwie do pełnego statusu – nie gwarantuje na przykład automatycznego dostępu do świadczeń. Organizacje imigrantów na Wyspach apelowały niedawno do Polaków oraz Francuzów, by nie zgadzali się na status przejściowy i walczyli o pełnię praw.

Antonio Finelli otrzymał status osiedlonego. Aby go uzyskać 95-latek musiał zeskanować
smartfonem 80 stron wyciągów bankowych.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski, Londyn/hm

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520