Polonia manifestowała swoją polskość. W Chicago odbyła się 127. Parada 3 Maja

Polonia manifestowała swoją polskość. W Chicago odbyła się 127. Parada 3 Maja

Chicagowska Polonia manifestowała swoją polskość. W centrum miasta odbyła się 127. Parada z okazji święta Konstytucji 3 Maja.
Obchody trzeciomajowe w Chicago rozpoczęły od złożenia wieńców przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki oraz podniesienia polskiej flagi na placu Daley Plaza – w jednym z najważniejszych punktów miasta.
Parada przeszła aleją Columbus Drive. Uczestniczyło w niej kilkanaście tysięcy osób. Do udziału w pochodzie zgłosiło się ponad 140 grup, między innymi uczniowie z polskich szkół. Byli także członkowie polonijnych organizacji i stowarzyszeń regionalnych.
Chicagowska Polonia świętowała 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz setną rocznicę odzyskania niepodległości. Parada odbyła się pod hasłem “100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę”. Przemarsz był też okazją do uczczenia 200. rocznicy powstania stanu Illinois.
Paradę poprowadził polonijny przedsiębiorca i filantrop Tomasz Startek, który został wybrany na marszałka wydarzenia.Wzięli w niej udział także lokalni politycy i urzędnicy. Wśród gości był między innymi gubernator Illinois Bruce Rauner.
Po zakończeniu parady odbył się Wielki Koncert Konstytucyjny. Zorganizowano go w Ogrodzie Chopina w Parku Granta, jednym z najpopularniejszych turystycznych miejsc w Chicago. Przedstawiciele lokalnych i polonijnych władz wzięli też udział w Bankiecie Niepodległości.
Trzeciomajowe obchody zakończy niedzielna msza święta za Ojczyznę w kościele Trójcy Świętej.
Więcej filmów i  zdjęć znajdziecie na naszych portalach facebookowych
IAR/Piotr Orłowski/Chicago/kano


COMMENTS

WORDPRESS: 0