HomePOLSKA

UOKiK wszczął postępowania ws. obligacji GetBack

UOKiK wszczął postępowania ws. obligacji GetBack

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania przeciwko Idea Bankowi i Polskiemu Domowi Maklerskiemu. Chodzi o sprzedaż obligacji korporacyjnych spółki GetBack.

Prezes UOKiKu Marek Niechciał powiedział, że na Idea Bank, który pośredniczył w sprzedaży obligacji, wpłynęło 250 skarg. Dotyczą one między innymi podawania nieprawdziwych informacji o tym, że zakup obligacji oznacza gwarantowany zysk. Poza tym do nabycia obligacji miały być namawiane osoby, które preferują bardzo bezpieczne formy lokowania swoich oszczędności.

Marek Niechciał wyjaśnia, że postępowanie przeciwko Polskiemu Domowi Maklerskiemu, dotyczy wysyłania pocztą elektroniczną formularza do wypełnienia. UOKiK poinformował, że: “kupujący poświadczał, że nie usłyszał ani nie dostał żadnych informacji, które byłyby sprzeczne z tym, co jest napisane w Propozycji Nabycia Obligacji lub Warunkach Emisji Obligacji. Klient nie miał możliwości wysłać formularz bez zaakceptowania tego punktu, nawet jeśli faktycznie było inaczej”.

Według UOKiKu poszkodowanych może być około 9 tysięcy osób, które kupiły obligacje GetBack.

Spółkom grozi kara w wysokości do 10 procent obrotów za każde naruszenie prawa chroniącego konsumentów.
UOKiK prowadzi też cztery postępowania wyjaśniające.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Arkadiusz Augustyniak/Rita/dyd

COMMENTS