HomePOLSKA

PiS i prezydent nie wezmą udziału w Marszu Niepodległości 11 listopada

PiS i prezydent nie wezmą udziału w Marszu Niepodległości 11 listopada

Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek poinformowała, że jej partia nie weźmie udziału w Marszu Niepodległości 11 listopada.

“Chcieliśmy, aby był to marsz ponad podziałami politycznymi, bez partyjnych oznaczeń. Chcieliśmy, by nas wszystkich łączyły wyłącznie biało-czerwone barwy, na co niestety nie zgodzili się organizatorzy” – napisała na Twitterze Beata Mazurek.

 


Udział prezydenta w obchodach 11 listopada

Prezydent Andrzej Duda w dniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości weźmie udział w Obchodach Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2018 roku w kilku miejscach. Na stronie Kancelarii Prezydenta zamieszczono plan jego aktywności.
O 9.00 prezydent Andrzej Duda weźmie udział we Mszy Świętej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, w trakcie której nastąpi zapalenie Świecy Niepodległości. Po nabożeństwie, na terenie okalającym Świątynię, odbędzie się symboliczna uroczystość odsłonięcia tabliczek przy dębach posadzonych dla upamiętnienia Ojców Niepodległości.
O 12.00 w całej Polsce, a także w wielu miejscach na świecie w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” będziemy śpiewać hymn państwowy. Tak samo będzie również na placu Piłsudskiego w Warszawie, gdzie hymnem państwowym o 12.00 rozpocznie się Uroczysta Odprawa Wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wspólne śpiewanie ma być wydarzeniem, które połączy wszystkich Polaków. Mazurek Dąbrowskiego wybrzmi w kilkuset miejscach w Polsce i na świecie.
Po uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza Andrzej Duda weźmie udział w inauguracji ,,Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu” w Warszawie. Na trzech scenach odbędą się liczne koncerty i pokazy taneczne. Na uczestników festiwalu będą czekały, między innymi, warsztaty artystyczne, strefa dla dzieci, rekonstrukcje historyczne i pokazy zabytkowych aut i powozów konnych. Jest to oferta rodzinnego, wspólnego i radosnego świętowania. W ramach ,,Festiwalu” od godziny 13.30 dla zwiedzających otwarta zostanie, między innymi, Sala Orderu Orła Białego w Pałacu Prezydenckim. Wszyscy chętni będą też mogli odwiedzić Belweder.
O 14.00 na Zamku Królewskim odbędzie się uroczystość pośmiertnego nadania najwyższych polskich odznaczeń – Orderów Orła Białego 25 wybitnym Polakom zasłużonym dla polskiej niepodległości. Order Orła Białego to najstarsze i najważniejsze odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej.
Ponadto prezydent weźmie udział w tradycyjnym okolicznościowym spotkaniu z udziałem zaproszonych gości i Korpusu Dyplomatycznego, a także odwiedzi jedną z miejscowości, w której organizowane będą lokalne obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/prezydent.pl/dwi/jj

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Twitter/dwi/gaj

COMMENTS