20.7 C
Chicago
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

Unikatowe odkrycie w dawnym więzieniu komunistycznym w Krakowie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

 Krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentował inskrypcje, które pozostawili więźniowie przetrzymywani w dawnej siedzibie komunistycznej Informacji Wojskowej przy ul. Józefitów w Krakowie. Więzienie, odziedziczone po Gestapo, działało tam w latach 1945-48.

Informacja Wojskowa to komunistyczna służba, swoista policja polityczna działająca przy „ludowym” Wojsku Polskim. W początkowych okresie swojego działania jej trzon kierowniczy stanowili sowieci. Ta wojskowa bezpieka, od której „uczyła” się Służba Bezpieczeństwa, słynęła z szczególnie bestialskich przesłuchań. Świadectwo cierpienia ofiar komunistycznego terroru wychodzi teraz na światło dziennie dzięki wyjątkowemu odkryciu. W dawnym budynku IW przy ul. Józefitów 5 w Krakowie odkryto inskrypcje więźniów przetrzymywanych w celi więziennej. Odkrycie było możliwe dzięki wspólnej pracy Instytutu Pamięci Narodowej, biura miejskiego konserwatora zabytków i prywatnego inwestora, spółki Portfel Inwestycyjny, do którego należy kamienica. To właśnie nowy właściciel odkrył wyjątkowe inskrypcje i powiadomił odpowiednie służby. – To wymowny dokument minionej historii – mówi Marek Lasota, dyrektor krakowskiego oddziału IPN. – To fragmenty ścian, na których kilkadziesiąt lat temu więźniowie zostawili po sobie ślad. Zachowanie tego materialnego dowodu jest hołdem, dla tych którzy tam cierpieli, a być może ginęli w wyniku zbrodni sądowych – dodaje Lasota.


Spółka Portfel Inwestycyjny fakt odkrycia inskrypcji zgłosiła w zeszłym roku. Wtedy też trwały intensywne prace nad zabezpieczeniem cennego znaleziska, które obecnie zostało już „zdjęte” z pierwotnego miejsca. Zabezpieczone inskrypcje znajdują się w magazynie IPN i czekają na dalsze prace konserwatorskie. Później znalezione zostanie im stałe miejsce do ekspozycji. – To są małe pomniki i na pewno nie będą leżały w magazynach – zaznacza Marek Lasota. Na inskrypcjach znajdują się napisy, inicjały, kalendarze, gdzie odnotowane są dni, ile dana osoba była przetrzymywana. Są wezwania do Boga, różne wiersze, ale także i czarny humor. Obecnie trwają prace nad rozszyfrowaniem wszystkich napisów. Przed historykami IPN teraz żmudna praca. – Mamy pewne rozeznanie, ale to praca dla historyków, którzy być może odtworzą losy więźniowie – mówi dyrektor krakowskiego IPN. Elżbieta Wyszyńska z biura miejskiego konserwatora tłumaczy, że w pierwszej kolejności zdjęto drzwi z piwnicy budynku przy Józefitów. To właśnie tam znajdowała się cela IW. Natomiast napisy i rysunki na ścianach udało się uratować dzięki pracy konserwatorki Moniki Jamroziewicz-Filek i właścicielom kamienicy, którzy na tym etapie sponsorowali prace. – Proces zdejmowania napisów trwał kilka tygodni. IPN wytypował te najcenniejsze, które zostały zdjęte i zabezpieczone. To pierwszy etap prac, bo pozyskane płaty teraz trzeba osadzić na specjalnych podłożach. W tym celu szukamy sponsora. Są prowadzone rozmowy z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, której studenci konserwacji być wykonaliby dalsze prace zabezpieczające. Niemniej wciąż trzeba zdobyć środki na niezbędne materiały – mówi Elżbieta Wyszyńska.

aip, foto IPN Kraków

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520