HomeŚwiat

Unijna komisarz “ubolewa”… Unijny pakiet drogowy będzie szkodliwy dla środowiska, bo wymusza “puste przebiegi” ciężarówek

Unijna komisarz “ubolewa”… Unijny pakiet drogowy będzie szkodliwy dla środowiska, bo wymusza “puste przebiegi” ciężarówek

Unijna komisarz do spraw transportu Adina Valean ubolewa z powodu niektórych zapisów w pakiecie drogowym, przyjętym dziś w Parlamencie Europejskim. Wyjaśniła, że przepisy popiera, ale problematyczny jest zapisany w nich obowiązkowy, raz na 8 tygodni, powrót ciężarówek do państw, w których zrejestrowane są firmy.

Unijna komisarz napisała, że z zadowoleniem przyjęła poprawę warunków socjalnych kierowców wynikającą z pakietu drogowego. Jednak wyraziła ubolewanie, że w przepisach są elementy niezgodne z celami unijnej polityki klimatycznej i Zielonego Ładu. Na “puste przebiegi” ciężarówek zwracali też uwagę polscy europosłowie, oraz przedstawiciele polskiego rządu wspólnie z krajami podobnie myślącymi z naszego regionu. Mówili, że pakiet nie tylko doprowadzi do wzrostu kosztów i biurokratycznych wymogów, ale też będzie szkodliwy dla środowiska. Tę opinię podzieliła unijna komisarz przypominając, że w oryginalnej propozycji Komisji Europejskiej takiego zapisu nie było. Został on wprowadzony podczas prac nad pakietem. Zdaniem unijnej komisarz, obowiązkowy powrót ciężarówek może odbić się negatywnie na efektywności systemu transportowego, doprowadzić do wzrostu niepotrzebnych emisji, zanieczyszczeń i korków na drogach.

Rumunka negatywnie oceniła też wprowadzone ograniczenia w transporcie kombinowanym, czyli wykorzystującym różne środki transportu. Poinformowała, że trwają prace nad oceną wpływu pakietu na funkcjonowanie jednolitego rynku i na klimat. Zaapelowała też do krajów członkowskich i przewoźników o nadsyłanie informacji, które mogą się przydać do analizy. Ten raport ma być opublikowany jesienią. Początkowo komisarz mówiła, że będzie w połowie roku. Polacy liczyli na to, że publikacja dokumentu opóźni przyjęcie przepisów w Europarlamencie. Tak się jednak nie stało. Ale nie jest wykluczone, że stanowisko unijnej komisarz i ta argumentacja mogą być wykorzystane przez przeciwników pakietu, w tym Polskę, podczas składania skargi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/w to/

COMMENTS