UNESCO krytykuje Trumpa za tweet, w którym grozi zniszczeniem miejsc dziedzictwa kulturowego Iranu

UNESCO krytykuje Trumpa za tweet, w którym grozi zniszczeniem miejsc dziedzictwa kulturowego Iranu

UNESCO i inne międzynarodowe organizacje zajmujące się kulturą krytykują niedawne słowa amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa. Chodzi o tweet, w którym prezydent grozi zniszczeniem miejsc dziedzictwa kulturowego Iranu. Wpis jest częścią gwałtownie zaostrzającego się konfliktu między Stanami Zjednoczonymi a Iranem po zabójstwie przez USA najważniejszego irańskiego generała.

Po tym jak rakiety z amerykańskiego drona zabiły irańskiego generała Ghasema Sulejmaniego władze w Teheranie zapowiedziały odwet na Amerykanach. Donald Trump odpowiedział na Twitterze, że Stany Zjednoczone mają na celowniku 52 cele w Iranie, w tym także zabytki kultury.

Dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay przypomniała, że zarówno Iran jak i USA podpisały konwencję z 1954 roku o ochronie dóbr kultury w konfliktach zbrojnych jak i późniejszy o 18 lat dokument o ochronie dóbr kultury i natury. Z kolei Międzynarodowa Rada Muzeów w wydanym oświadczeniu potępiła wszelkie działania, których celem jest niszczenie dóbr kultury i zaznaczyła, że takie działania są zbrodnią wojenną.

Tweet Donalda Trumpa skrytykowali politycy krajów, które wcześniej wsparły walkę Stanów Zjednoczonych z terroryzmem, a generała Sulejmaniego określały jako zagrożenie regionalnego bezpieczeństwa. “Stoimy jasno na stanowisku, że dobra kultury są chronione prawem międzynarodowym i oczekujemy, że to prawo będzie przestrzegane” – ocenił szef brytyjskiej dyplomacji Dominic Raab.

Niektórzy politycy i eksperci wypomnieli Donaldowi Trumpowi, że do niszczenia dóbr kultury posunęli się dotychczas jedynie afgańscy talibowie oraz fanatycy z tzw. Państwa Islamskiego.
W piątek rano atak amerykańskiego drona w Bagdadzie zabił najważniejszego irańskiego generała, Ghasema Sulejmaniego. Wojskowy od ponad dwóch dekad dowodził wszystkimi operacjami militarnymi Iranu za granicą, a przez Amerykanów uważany był za terrorystę.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Wojciech Cegielski/BBC/RTR/AFP/kryCOMMENTS

WORDPRESS: 0