Ukraina: Zniszczono konstrukcje osłaniające rzeźby lwów na Cmentarzu Orląt

Ukraina: Zniszczono konstrukcje osłaniające rzeźby lwów na Cmentarzu Orląt

We Lwowie na Cmentarzu Orląt nieznani sprawcy zniszczyli drewniane konstrukcje zasłaniające rzeźby lwów. To nie pierwszy tego typu incydent na lwowskiej nekropolii. Rzeźby zostały zasłonięte niemal trzy lata temu, bo zdaniem lwowskiej rady obwodu znajdują się tam nielegalnie.

Jak poinformował zastępca mera Lwowa Andrij Moskalenko – około drugiej godziny w nocy nastąpiła próba zniszczenia konstrukcji zasłaniających rzeźby lwów na polskim cmentarzu wojskowym. Jak dodał, konstrukcje już zostały naprawione. Władze miasta domagają się od organów porządkowych złapania sprawców i lepszej ochrony obiektu. Zabytkowe lwy kilka lat temu po odrestaurowaniu przywrócono na Cmentarz Orląt. Zdaniem rady obwodu lwowskiego rzeźby lwów znajdują się na nekropolii nielegalnie i mają wydźwięk antyukraiński. M.in. dlatego w 2016 roku figury zasłonięto drewnianą konstrukcją. Pod koniec lipca sąd we Lwowie ukarał grzywną obywatela Polski za zniszczenie konstrukcji zasłaniających rzeźby lwów.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Paweł Buszko, Kijów/sk

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0