Raport KE: Rosyjska dezinformacja największym zagrożeniem dla Unii

Raport KE: Rosyjska dezinformacja największym zagrożeniem dla Unii

Rosyjska dezinformacja stwarza największe zagrożenie dla Unii Europejskiej – to jedna z tez raportu, który dziś zostanie opublikowany w Brukseli. Korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała jego projekt przygotowany przez ekspertów unijnego korpusu dyplomatycznego i Komisji Europejskiej. Dziś na temat dokumentu mają rozmawiać komisarze. W raporcie są też propozycje, które mają pozwolić Unii na skuteczniejszą walkę z dezinformacją. Chodzi między innymi o zwiększenie finansowania i liczebności unijnej, kilkunastoosobowej grupy do spraw walki z rosyjską propagandą oraz o mobilizację internetowych platform społecznościowych.

12-stronicowy raport wymienia Rosję w kilku miejscach. Brukselska korespondentka Polskiego Radia usłyszała, że było wprawdzie kilka odosobnionych głosów by tego nie robić, ale nie wpłynęło to na kształt dokumentu. Co więcej początkowa wersja z ubiegłego tygodnia, którą widziała Beata Płomecka, została zaostrzona. W raporcie napisano, że dezinformacja tworzona i rozpowszechniana przez rosyjskie źródła jest wymieniana w kontekście wyborów i referendów w Unii Europejskiej. „Kampania dezinformacji dotycząca wojny w Syrii, zestrzelenia samolotu MH17 nad wschodnią Ukrainą i użycia broni chemicznej w Salisbury jest bardzo dobrze udokumentowana” – czytamy w dokumencie. Autorzy raportu napisali, że według specjalnej, unijnej grupy zajmującej się walką z rosyjską propagandą, dezinformacja w wykonaniu Rosji stanowi największe zagrożenie dla Unii Europejskiej. „Jest systemowa i dobrze przygotowana” – napisali eksperci. Podkreślili, że jeśli chodzi o poziom skoordynowania, ukierunkowania i strategiczne znaczenie, rosyjska dezinformacja jest częścią większego hybrydowego zagrożenia. Eksperci napisali, że od momentu powstanie w 2015 roku specjalna unijna grupa do spraw walki z rosyjską propagandą wykryła 4,5 tysiąca przykładów dezinformacji ze strony Rosji. W raporcie mowa jest także o tym, że Unia Europejska powinna zwiększyć wysiłki, a kraje członkowskie ściślej współpracować. To istotne, jak czytamy w raporcie, zwłaszcza w kontekście zbliżających się majowych wyborów do Parlamentu Europejskiego, oraz 50 różnych prezydenckich, krajowych i regionalnych wyborów w unijnych państwach planowanych do 2020 roku. Pierwsze godziny po opublikowaniu fałszywej informacji są kluczowe dla jej wykrycia, przeanalizowania i odpowiedzi, podkreślono w raporcie, dlatego szybki system alertów ma w tym pomóc. Padła propozycja, by taki system powstał do marca przyszłego roku. Jest też apel o powiększenie grupy zajmującej się walką z dezinformacją, nie tylko na wschodzie, ze strony Rosji, ale także na odcinku południowym. Mowa jest o planowanym zwiększeniu jej finansowania z niecałych dwóch milionów euro w tym roku do pięciu w przyszłym. Ponadto Komisja liczy na pomoc ze strony mediów społecznościowych i serwisów internetowych. Jeden z urzędników powiedział naszej brukselskiej korespondentce, że w związku z majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, Facebook, Twitter, czy Google mają być poproszone od nowego roku o miesięczne raporty z przykładami rosyjskiej propagandy.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/sk

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0