16.9 C
Chicago
czwartek, 2 maja, 2024

Ukraina zagraża nie tylko polskim rolnikom, ale i sadownikom. „Import mrożonej maliny do Polski z Ukrainy wzrósł o 1/3”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Powiedźmy Brukseli: zakaz importu mrożonej maliny z Ukrainy to jest priorytet; ta decyzja musi być wydana jak najszybciej – mówił w czwartek wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski. Zwrócił uwagę, że tylko w od stycznia do kwietnia br. import ukraińskich malin do Polski wzrósł do ponad 7 tys. ton.

Jak przekonywał w czwartek z mównicy sejmowej wiceszef MRiR, „42 tys. polskich rolników czeka na wspólny głos w tej sprawie”.
„Powiedźmy Brukseli – zakaz importu mrożonej maliny z Ukrainy, to jest priorytet” – wskazywał Janusz Kowalski.
Zadeklarował, że „choćby dzisiaj jest w stanie wsiąść w samochód i pojechać do unijnego komisarza ds. handlu Valdisa Dombrovskisa, do szefa Europejskiej Partii Ludowej Manfreda Webera, do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen przekonać ich, by w końcu UE zgodziła się na postulat ministra rolnictwa Telusa i ministra rozwoju Budy i zakazać importu ukraińskiej maliny, która dzisiaj zalewa polski rynek”.
Jak podkreślił, „to jest w interesie polskiej gospodarki”.
Kowalski przypomniał, że 42 tys. polskich plantatorów malin, którzy na 21 tys. ha w 2022 r. wyprodukowali 105 tys. ton polskich malin, patrzy z niepokojem w przyszłość. „Dlatego, że w ub.r. import mrożonej maliny do Polski z Ukrainy wzrósł o 1/3 – to było ponad 22 tys. ton” – powiedział.
Zaznaczył, że „w 2023 r. w okresie styczeń-kwiecień ten import wzrósł o kolejne 117 proc. do ponad 7 tys. ton”. (PAP)
autorka: Magdalena Jarco

Minister Telus: w czwartek kolejne rozmowy z plantatorami malin i firmami skupowymi

Dzisiaj odbędą się kolejne rozmowy z plantatorami malin i firmami skupowymi – zapowiedział w czwartek w Sejmie minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. Dodał, że jedna ze spółek od czwartku rozpocznie skup tych owoców.
Odnosząc się do problemów ze skupem malin, Telus poinformował, że dziś będą kolejne rozmowy z plantatorami malin i firmami skupowymi. „Mamy rozwiązanie, ogłosimy je za kilka godzin” – podkreślił. Dodał, że jedna ze spółek od dziś rozpocznie skup tych owoców.
Szef MRiRW odniósł się również w Sejmie do sytuacji na rynku zbóż. Jak mówił minister Telus, przez ostatnie cztery miesiące z Polski zostało wyeksportowane 4,5 mln ton zbóż. Dodał, że ponieważ ok. 30 proc. magazynów jest jeszcze zajętych, przedłużony został skup zbóż z dopłatami z budżetu do 15 lipca br. „Idziemy na rękę rolnikom, rozmawiamy z rolnikami” – wskazał.
Kilka dni temu Telus zapowiedział, że będą zmiany w naborze wniosków o przyznanie wsparcia producentom kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku. Termin sprzedaży zbóż i roślin oleistych ma zostać wydłużony do 15 lipca, natomiast wnioski będzie można składać do 31 lipca.
Minister przypomniał, że rząd przeznaczył ponad 15 mld zł na pomoc dla rolników. „Będziemy pomagać polskim rolnikom, bo wiemy, że jest to w ich interesie” – zapewnił.
W czwartek wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski mówił w Sejmie: „Powiedźmy Brukseli – zakaz importu mrożonej maliny z Ukrainy, to jest priorytet”, a decyzja musi być wydana jak najszybciej. Zwrócił uwagę, że tylko od stycznia do kwietnia br. import ukraińskich malin do Polski wzrósł do ponad 7 tys. ton. „42 tys. polskich rolników czeka na wspólny głos w tej sprawie” – dodał. (PAP)
autor: Anna Wysoczańska

 

Telus: KE nie chce przedłużyć zakazu importu produktów z Ukrainy z uwagi na wybory w Polsce (wideo)

Dla Komisji Europejskiej nie liczą się argumenty merytoryczne, ani europejska solidarność, tylko liczy się polityka. KE nie chce przedłużyć zakazu importu produktów z Ukrainy do końca roku z uwagi na wybory w Polsce – powiedział w czwartek w Studiu PAP minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
5 czerwca 2023 r. zostało wydane rozporządzenie wykonawcze KE, które wprowadziło środki zapobiegawcze dotyczące przywozu do Unii Europejskiej pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika pochodzących z Ukrainy. Do 15 września 2023 r. przedłużony został unijny zakaz importu tych produktów rolnych do Polski. Nadal dozwolony będzie ich tranzyt przez terytorium RP.
Zdaniem Roberta Telusa decyzje podejmowane przez KE w tej sprawie są polityczne, a niechęć do przedłużenia zakazu importu produktów z Ukrainy do końca roku, ma podłoże polityczne. „Dla Komisji Europejskiej nie liczą się argumenty merytoryczne, ani europejska solidarność, tylko liczy się polityka”.
Jak zaznaczył termin zbiega się z kampanią wyborczą, a Komisji Europejskiej zależy, by w ten sposób wpłynąć na sytuację polityczną w Polsce. „Tutaj zależy, kto ma być za tym, żeby (zakaz importu przestał obowiązywać) 15 września. Wiemy, że to jest przed wyborami w Polsce. To proste.” – ocenił.
Robert Telus zapytany o to, czy jest szansa, by zakaz importu był przedłużony do końca roku zaznaczył, że wszystkie kraje przyfrontowe będą apelować o takie rozwiązanie. W Warszawie zaplanowane jest spotkanie ministrów rolnictwa Polski, Węgier, Słowacji, Rumunii i Bułgarii. „19 lipca będziemy mieć spotkanie w Warszawie. Zaprosiliśmy na nie także ministra rolnictwa Ukrainy” – przekazał Telus.
Szef resortu rolnictwa w najbliższym czasie planuje także spotkanie ze swoim litewskim odpowiednikiem. „Będziemy rozmawiać ze wszystkimi, żeby pokazać, że problem jest do rozwiązania, jeżeli będziemy współpracować” – podkreślił. „Nie chcemy szkodzić Ukrainie. Chcemy zbudować narzędzia, które pozwolą, by ukraińskie produkty nie zostawały w Polsce albo w krajach przygranicznych, a żeby pojechały w głąb Europy, albo poza Europę” – zapewnił.
Materiał dostępny także na oraz na https://wideo.pap.pl/videos/68634/ oraz na PAP.PL: https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1593654%2Cgosc-studia-pap-robert-telus.html

autorka: Anna Nartowska

 

an/ drag/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520