Ukraina: Jeden z zamieszanych w zestrzelenie malezyjskiego Boeinga w więzieniu

Ukraina: Jeden z zamieszanych w zestrzelenie malezyjskiego Boeinga w więzieniu

Jedna z osób zamieszanych w zestrzelenie malezyjskiego Boeinga w 2014 roku jest w ukraińskim więzieniu. Poinformowała o tym Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Jest to były separatysta, zatrzymany przez Ukraińców jeszcze w 2017 roku. 

Dziś mija 5 rocznica zestrzelenia Boeinga 777 linii Malaysia Airlines nad ogarniętym konfliktem Donbasem. Zginęło wówczas 298 osób.
Jak wyjaśnił wiceszef pionu śledczego SBU Witalij Majakow, ukraińskie służby są w posiadaniu nagrania, na którym widać, jak rosyjska wyrzutnia przeciwlotnicza Buk jest wieziona na ciężarówce. Dodał, że ciężarówka, która wyjechała z opanowanego przez separatystów Doniecka, przewiozła wyrzutnię z Rosji w nocy z 16 na 17 czerwca 2014 roku. SBU udało się ustalić, kto kierował ciężarówką. To separatysta, który został zatrzymany w 2017 roku i obecnie odbywa karę więzienia.
Według międzynarodowego zespołu śledczych, pasażerski Boeing został zestrzelony rosyjską rakietą Buk, przywiezioną do Donbasu z Rosji. Wśród oskarżonych o zestrzelenie maszyny jest Igor Girkin – rosyjski oficer, kierujący w 2014 roku oddziałami prorosyjskich separatystów.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Paweł Buszko, Kijów/mcm/SiekajCOMMENTS

WORDPRESS: 0