HomeŚwiat

UE powołała ambasadora, który obejmie obowiązki w Wielkiej Brytanii po brexicie

UE powołała ambasadora, który obejmie obowiązki w Wielkiej Brytanii po brexicie

Unia Europejska powołała ambasadora, który obejmie obowiązki w Wielkiej Brytanii po brexicie. Nominację na to stanowisko otrzymał Joao Vale de Almeida, wcześniejszy przedstawiciel Brukseli w ONZ i USA. Wielka Brytania została powiadomiona o jego mianowaniu.

Szef dyplomacji UE Josep Borrell oświadczył, że powołanie ambasadora było konieczne, ponieważ od 1 lutego „Wielka Brytania będzie krajem trzecim”. W związku z tym Wspólnota wyśle do Londynu „delegację”, pełniącą rolę analogiczną do ambasady. Swoje delegacje Unia Europejska ma w krajach takich jak Turcja, USA i Australia.
Joao Vale de Almeida, który stanie na czele delegacji unijnej w w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, to 62-letni obywatel Portugalii. Do jego zadań będzie należał nadzór nad realizacją umowy brexitowej i tworzenie podwalin do negocjacji, które zadecydują o przyszłych stosunkach między Wielką Brytanią a UE.

Wcześniej, jako ambasador UE w Stanach Zjednoczonych w latach 2010-2014, Joao Vale de Almeida uczestniczył w rozmowach na temat umowy handlowej między UE a USA, transatlantyckiego partnerstwa handlowo-inwestycyjnego.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/AFP/jl/wk

COMMENTS