Tysiące Ormian przeszły ulicami Los Angeles

Tysiące Ormian przeszły ulicami Los Angeles

Kilka tysięcy amerykańskich Ormian przeszło we wtorek ulicami Los Angeles, aby uczcić pamięć o rodakach, którzy sto lat temu zostali wymordowani przez Imperium Osmańskie. Szacuje się, że zginęło wtedy 1,5 miliona Ormian.

Demonstranci domagali się, aby Turcja uznała mordy, które zaczęły się w 1915 roku, za ludobójstwo. Za takowe uznaje je wielu historyków, ale nie Turcja. Jej władze twierdzą, że ludzie, którzy wówczas zginęli, padli ofiarą wojny domowej.

Wśród osób, które przeszły ulicami Los Angeles, był burmistrz Eric Garcetti. Polityk podkreślił, że ludobójstwo Ormian było “tragedią ludzką”.

– Jako część rodziny ludzkiej musimy zaakceptować nasze tragedie. Wszyscy będziemy mówić “Nigdy więcej” – stwierdził Garcetti, nawiązując do sloganu “1915 Never again” widniejącego na transparentach wielu zgromadzonych.

Celebrytka Kim Kardashian West, jedna z najpopularniejszych osób ormiańskiego pochodzenia w USA, zamieściła na Twitterze zdjęcie z okresu, gdy była w Armenii, i pochwaliła odbywające się na całym świecie demonstracje.

– Widok wszystkich Ormian zjednoczonych w pokojowych protestach jest inspirujący. To historyczny dzień dla Armenii – stwierdziła.

(hm)COMMENTS

WORDPRESS: 0