19.8 C
Chicago
niedziela, 28 kwietnia, 2024

Tusk przywitał szefową KE Ursulę von der Leyen oraz premiera Belgii Alexandra De Croo

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo, którzy w piątek składają wizytę w Polsce przybyli do KPRM, gdzie powitał ich premier Donald Tusk. Po wspólnym spotkaniu politycy wygłoszą oświadczenia dla mediów.

Szefowa Komisji Europejskiej oraz premier Belgii przybyli do Polski w przeddzień 2. rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie.

Premier Donald Tusk mówił na czwartkowej konferencji prasowej, że jednym z tematów rozmów będą kwestie związane z sytuacją za naszą wschodnią granicą. Zapowiedział również, że w czasie oświadczeń dla mediów publicznie odniesie się m.in. do potrzeby korekty polityki europejskiej, jeśli chodzi o sytuację na granicy z Ukrainą.
Szef rządu podkreślił, że „na polskiej granicy z Ukrainą chronimy interesy nie tylko polskich rolników”, bo to granica europejska. „Prawie w każdym państwie europejskim rolnicy i producenci buntują się przeciwko niektórym przepisom, niektórym zasadom, jakie przyjęto” – zaznaczył.
„Chciałbym, żeby to wreszcie dotarło do świadomości wszystkich bez wyjątku uczestników tego zjawiska, tego problemu. To jest wspólny obowiązek UE uregulowanie tego w taki sposób, aby rynek europejski, i w tym przede wszystkim z naszego punktu widzenia polscy rolnicy nie byli w tej sytuacji, w jakiej są dzisiaj” – powiedział.
Podczas późniejszej debaty w Sejmie nad wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości Adama Bodnara premier poinformował, że wizyta von der Leyen ma również związek z kwestiami dotyczącymi odblokowaniem środków unijnych dla Polski. „Wszystko wskazuje na to, że w piątek dowiemy się, że po latach zwłoki i tygodniach niezwykle intensywnej pracy głównie ministra Adama Bodnara, wreszcie usłyszymy z ust przedstawicieli instytucji europejskich, że Polska ma odblokowane środki z KPO” – poinformował w czwartek w Sejmie premier Tusk.
Bodnar przedstawił we wtorek w Brukseli plan reform wymiaru sprawiedliwości w Polsce, który ma doprowadzić do zakończenia uruchomionej w 2017 r. procedury z art. 7. Traktatu o Unii Europejskiej wobec Polski. Plan spotkał się z pozytywnym odbiorem państw członkowskich. Komisja Europejska uważa, że jest realistyczny, jednak zamknięcie procedury uzależnia od jego realizacji.
KE wszczęła procedurę z art. 7. wobec Polski w 2017 r. w reakcji na reformę wymiaru sprawiedliwości wprowadzoną przez ówczesny rząd. (PAP)

Autor: Daria Kania

 

dk/ par/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520