Tusk bije na alarm. “Strategia PiS, czy plan Kremla?”

Tusk bije na alarm. “Strategia PiS, czy plan Kremla?”

“Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawisłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media – strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie” – takiego tweeta zamieścił w niedzielę w południe Donald Tusk.

Tak mocnego głosu ze strony szefa Rady Europejskiej do tej pory nie było. W piątek, po wystąpieniu premier Beaty Szydło podczas unijnego szczytu w Goeteborgu, Tusk wyraził się w ciepłych słowach o postawie szefowej polskiej Rady Ministrów. Tymczasem już dwa dni później bił na alarm na Twitterze.

W swoim tweecie Tusk zwraca w pierwszej kolejności uwagę na spięcie na linii Warszawa-Kijów, spowodowane zakazem wjazdu do Polski dla niektórych wysoko postawionych urzędników ukraińskich (m.in. dla Światosława Szeremety, sekretarza Międzyresortowej Komisji Ukrainy do spraw Upamiętnień, który w sobotę został zawrócony na przejściu granicznym). Decyzja polskiego rządu była odpowiedzią na wydany w kwietniu przez ukraiński odpowiednik Instytutu Pamięci Narodowej zakaz poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen na terytorium Ukrainy.

Oprócz tego Tusk przypomina też kwestię ustaw o sądownictwie, zapowiadaną repolonizację mediów, czy wielokrotne spięcia polskiego rządu z Unią Europejską.

Kacper Rogacin (AIP)COMMENTS

WORDPRESS: 3
 • comment-avatar
  Igor 2 lata

  Pis doprowadził do izolacji Polski i dziś jesteśmy postrzegani na równi z Białorusią. Najgorsze jest jednak to, że aby zdobyć i utrzymać władzę Kaczyński podzielił nas, już nie potrafimy ze sobą rozmawiać spokojnie bez wyzwisk i obrażania,nienawiści. JP2 w grobie się przewraca. A nam trzeba pokoleń, by zrozumieć że jak ktoś wierzy w coś innego czy wyznaje taką czy inną religię to też człowiek, bliźni, Polak. Za dzielenie ludzi, szczycie jednych na drugich politycy będą się smażyć w piekle, ten tutaj z pewnością też. Amen

 • comment-avatar
  Wanda Krowiak 2 lata

  Donald Tusk : znam swoją rolę jako przewodniczący R.E. jestem i będę bezstronny …. Czyżby !!! Obłudnik zakłamany , śmi]eć ..

 • comment-avatar
  Jj 2 lata

  “A Judasz pomimo, że go przyjacielem na­zwałem, gdy Mnie wydał zdradziecko i Żydom wydawał… pomimo że go przestrzegałem, iż Syna Człowieczego wydaje, więc zbrodnię po­pełnia – był niewzruszony w swej zatwardziałości, ani myślał o poku­cie – dlatego zgubił się wiecznie.
  Taki koniec spotka każdego zdrajcę – sprzedawczyka. Czy to bę­dzie zdrajca, sprzedawczyk Kościoła Św. i Wiary – czy własnej Ojczyzny, czy tylko swojej rodziny, w każdym razie spotka go los Judasza. Srebrniki wzięte za zdradę, skropione krwią i łzami zdradzonych, sprowadzą na zdrajcę pogardę ludzi uczciwych, zatwardziałość serca i wieczne odrzu­cenie od Pana Boga. Powiedz, czy twoja Ojczyzna nie miała takich zdraj­ców, co brali srebrniki i honory od rządów schizmatyckich i heretyckich za zdradę Kościoła Św. i Ojczyzny? Co miliony dusz oderwali od Kościoła Św., a Ojczyznę rozszarpali… ” – Słowa Pana Jezusa do Wandy Malczewskiej