HomePOLSKA

Tusk bije na alarm. “Strategia PiS, czy plan Kremla?”

Tusk bije na alarm. “Strategia PiS, czy plan Kremla?”

“Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawisłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media – strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie” – takiego tweeta zamieścił w niedzielę w południe Donald Tusk.

Tak mocnego głosu ze strony szefa Rady Europejskiej do tej pory nie było. W piątek, po wystąpieniu premier Beaty Szydło podczas unijnego szczytu w Goeteborgu, Tusk wyraził się w ciepłych słowach o postawie szefowej polskiej Rady Ministrów. Tymczasem już dwa dni później bił na alarm na Twitterze.

W swoim tweecie Tusk zwraca w pierwszej kolejności uwagę na spięcie na linii Warszawa-Kijów, spowodowane zakazem wjazdu do Polski dla niektórych wysoko postawionych urzędników ukraińskich (m.in. dla Światosława Szeremety, sekretarza Międzyresortowej Komisji Ukrainy do spraw Upamiętnień, który w sobotę został zawrócony na przejściu granicznym). Decyzja polskiego rządu była odpowiedzią na wydany w kwietniu przez ukraiński odpowiednik Instytutu Pamięci Narodowej zakaz poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen na terytorium Ukrainy.

Oprócz tego Tusk przypomina też kwestię ustaw o sądownictwie, zapowiadaną repolonizację mediów, czy wielokrotne spięcia polskiego rządu z Unią Europejską.

Kacper Rogacin (AIP)

COMMENTS