26.8 C
Chicago
czwartek, 13 czerwca, 2024

Trzech mężczyzn odpowie przed sądem za prowadzenie kopalni kryptowalut w dawnej fabryce samochodów

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko trzem mężczyznom, którzy prowadzili kopalnię kryptowalut w dawnej fabryce samochodów osobowych na warszawskim Żeraniu – przekazał rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie Marcin Saduś. Oskarżeni odpowiedzą za oszustwa względem mienia znacznej wartości oraz przywłaszczenia 29,5 miliona złotych.

Akt oskarżenia przeciwko trzem mężczyznom Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała 20 października do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie.

 

Według ustaleń śledczych mężczyźni w latach 2017–2018 prowadzili kopalnię kryptowalut (ETC, Bitcoin) w dawnej fabryce samochodów osobowych na Żeraniu. „Mężczyźni namówili ponad 600 osób do zawarcia umów o zakup specjalistycznego sprzętu komputerowego oraz kart graficznych, a także dzierżawy tego sprzętu, w oparciu o które pokrzywdzeni przekazali im niemal 56 milionów złotych, 67 tysięcy dolarów i 35 tysięcy euro, a także sprzęt o wartości 2 milionów złotych” – wyjaśnił prok. Marcin Saduś.

 

„Zakupiony i dzierżawiony sprzęt miał nieustannie być włączony i z maksymalną mocą dokonywać obliczeń, zaś klientom oskarżeni mieli raz w miesiącu oddawać umówioną część +wykopanych+ kryptowalut” – podkreślił.

 

W kwietniu 2018 roku klienci zaniepokojeni brakiem transferu kryptowalut do ich wirtualnych portfeli, pojawili się w hali, gdzie znajdowała się serwerownia firmy należącej do oskarżonych. „Wkrótce potem pojawili się funkcjonariusze policji, którzy zabezpieczyli sprzęt, który nie został jeszcze wywieziony” – podał prokurator.

 

„W toku prowadzonego w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie śledztwa ustalono, że wszystkie kryptowaluty stanowiące pożytki ze sprzętu pochodzącego od klientów trafiały do nieustalonych wirtualnych portfeli, zaś pokrzywdzeni takich pożytków nie otrzymywali” – tłumaczył.

 

Dodatkowo śledczy ustalili, że oskarżeni, mimo braków w sprzęcie, czy też opóźnień w dostawie kart graficznych, zawierali kolejne umowy w zakresie budowy i eksploatacji maszyn cyfrowych. „Informacje o problemach nie były przekazywane klientom. Przeciwnie, informowano, że ich sprzęt jest eksploatowany” – przekazał Saduś.

 

„Tym samym urobek wypracowywany przez mniejszą liczbę komputerów – gdyby był faktycznie przekazywany klientom – dzielony byłby na wszystkich klientów, co nie pozwalałoby na wywiązanie się z zawartych umów. W czasie funkcjonowania +kopalnia+ oskarżonych wydobyła ponad 266 tysięcy kryptowalut ETC, których wartość oszacowano na kwotę ponad 29,5 miliona złotych” – wskazał.

 

Oskarżeni odpowiedzą przed sądem za oszustwa względem mienia znacznej wartości oraz przywłaszczenia kwoty 29,5 miliona złotych. „Nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów. W swych wyjaśnieniach wzajemnie się obciążali i wskazywali, że przyczyną niewywiązywania się z umów były niepowodzenia biznesowe” – podkreślił prokurator.

 

Za zarzucane w akcie oskarżenia czyny grozi im do 15 lat więzienia. (PAP)

 

Autor: Bartłomiej Figaj

 

bf/ mark/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520