"> Trwają przygotowania do okrągłego stołu na temat sytuacji w oświacie - wiadomosci.com

Trwają przygotowania do okrągłego stołu na temat sytuacji w oświacie

Trwają przygotowania do okrągłego stołu na temat sytuacji w oświacie

377 tysięcy uczniów w ponad 12 tysiącach szkół rozpoczęło egzamin ósmoklasisty. Dziś zmierzyli się z zadaniami z języka polskiego. Egzamin trwał 120 minut. Jutro napiszą egzamin z matematyki, a w środę z języka obcego. Egzamin ósmoklasisty, podobnie jak egzamin gimnazjalisty w ubiegłym tygodniu, odbywa się w cieniu protestu nauczycieli. Ich strajk trwa od ośmiu dni. 
Jednocześnie trwają przygotowania do zaproponowanych przez premiera rozmów okrągłego stołu. Mateusz Morawiecki powiedział, że koncepcja okrągłego stołu w sprawie sytuacji w oświacie zostanie przedstawiona w najbliższych dwóch-trzech dniach. Podane mają być szczegóły rozmów. “Przygotowujemy dziś założenia. Przedstawimy je jeszcze przed Świętami” – zapowiedział premier. Mateusz Morawiecki podkreślił, że okrągły stół będzie dyskusją ekspertów, pedagogów, wychowawców, ale także rodziców, środowisk nauczycielskich przede wszystkim, związkowców i pracodawców. “Zapraszamy zaraz po Świętach” – powiedział premier. Na pytanie dlaczego zaproponowany przez niego “okrągły stół” w sprawie oświaty miałby się odbyć dopiero po Świętach, szef rządu odpowiedział, że przyczyną są trwające w szkołach podstawowych testy.
Szef rządu wyraził także przekonanie, że “okrągły stół” będzie ogólnonarodową dyskusją w celu poprawy systemu oświaty. Przekonywał, że nieważne jest, z którą stroną kto sympatyzuje, natomiast najważniejsze jest to, że “nasza młodzież, nasze dzieci muszą być kształcone w sposób nowoczesny, kompleksowy, a nie taki żeby trzeba było korzystać z korepetycji, z licznych zajęć dodatkowych, za które rodzice płacą”. “Chcemy zamienić ten system w głębszy sposób, ale w jaki, niech to będzie przedmiotem tej debaty” – powiedział Mateusz Morawiecki.
Premier zaapelował do nauczycieli o spokojne przeprowadzenie drugiego i trzeciego dnia egzaminu ósmoklasisty. Ponowił też apel do nauczycielskich związków zawodowych, aby podpisały porozumienie, podpisane przez “Solidarność”. Prosił też, aby – jak ujął – “ci najbardziej zapalczywi członkowie środowiska związkowego nie wysuwali argumentów dotyczących niedopuszczenia do matur. To naprawdę są niewłaściwe słowa”. Mateusz Morawiecki dodał, że powinniśmy przede wszystkim zapewnić młodzieży to, żeby mogła przystąpić do egzaminów maturalnych w odpowiednim terminie.
Głos w sprawie okrągłego stołu zabrała również wicepremier Beata Szydło. Poinformowała, że w najbliższych dniach “zostanie zaprezentowany termin i miejsce, gdzie będziemy się spotykać i rozmawiać na temat tych różnych postulatów, które pojawiają się zarówno ze strony społecznej, również i ze strony rodziców”. “Taka rozmowa jest na pewno potrzebna i cieszymy się, że związki zawodowe chcą w niej wziąć udział” – podkreśliła wicepremier.
Beata Szydło zaapelowała o podjęcie decyzji o zawieszeniu strajku w szkołach na czas poprzedzający rozmowy. Wyraziła przekonanie, że oczekują tego nauczyciele, rodzice i przede wszystkim uczniowie. Tłumaczyła, że “to byłby dobry sygnał, że ta rozmowa będzie przygotowana w spokoju”. “Wszystkim nam zależy na tym, żeby rozwiązać problemy” – dodała wicepremier.
Beata Szydło podziękowała także nauczycielom, którzy pracują. Jej zdaniem, to głównie ich zasługa, że egzaminy się odbywają. Strajkujących poprosiła, aby uszanowali pracujących kolegów. “To naprawdę są ludzie, którym należą się ogromne podziękowania. To, że egzaminy się odbywają, to jest przede wszystkim ich zasługa” – mówiła wicepremier. Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz zapowiedział, że ZNP weźmie udział w “okrągłym stole” na temat edukacji. Jednocześnie oświadczył, że strajk nauczycieli nie zostanie przerwany.
Sławomir Broniarz podkreślił, że rozmowy “okrągłego stołu” powinny być dobrze przygotowane. Dodał, że w trakcie tych rozmów nie da się rozwiązać wszystkich problemów oświaty. Prezes ZNP ponowił apel do rządu o niezwłoczne rozpoczęcie rozmów na tematy płacowe. Wielki Tydzień wymaga także od pana premiera wielkiej decyzji i sądzimy, że jest w stanie tę wielką decyzję podjąć – powiedział Sławomir Broniarz.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/zbiorcza/jl/wkCOMMENTS

WORDPRESS: 0