"> Płonie Katedra Notre- Dame w Paryżu. Prezydent Macron i premier Phillipe na miejscu pożaru - wiadomosci.com

Płonie Katedra Notre- Dame w Paryżu. Prezydent Macron i premier Phillipe na miejscu pożaru

Płonie Katedra Notre- Dame w Paryżu. Prezydent Macron i premier Phillipe na miejscu pożaru

Runęła objęta ogniem iglica, a następnie cały dach Katedry Notre- Dame w Paryżu. Strażacy nadal walczą z ogromnym pożarem, jaki wybuchł w świątyni. Na zdjęciach zamieszczanych w mediach społecznościowych widać ogromną chmurę dymu oraz płomienie ponad dachem gotyckiej katedry, w której prowadzono prace renowacyjne. 

Świątynię i teren wokół ewakuowano. Policja apeluje o niezbliżanie się do katedry i o odblokowanie okolicznych ulic, by umożliwić dojazd wozom straży pożarnej.
Prezydent Francji Emmanuel Macron napisał na Twitterze: “Jest mi tak smutno widzieć jak pali się cząstka każdego z nas. Notre-Dame strawiona przez płomienie. Cierpi cały naród”. Poinformowano, ze prezydent jedzie na miejsce. Odwołano przemówienie Macrona do narodu, które miał wygłosić dzisiaj wieczorem.
“Straszny pożar objął Katedrę Notre-Dame”- napisała na Twitterze Anne Hidalgo, mer Paryża. Wezwała mieszkańców, by respektowali polecenia służb porządkowych, które koordynują akcję gaśniczą. .
Amerykański prezydent Donald Trump napisał na Twitterze: “To straszne widzieć tak ogromny pożar w Notre Dame w Paryżu. Być może należy użyć latających cystern i gasić ją z powietrza. Trzeba działać szybko”- napisał Donald Trump.
Niemiecka kanclerz Angela Merkel wyraziła żal z powodu pożaru i nazwała Katedrę “symbolem europejskiej kultury”.

 

***

Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Edouard Philippe przybyli w okolice paryskiej katedry Notre Dame, w której od dwóch godzin strażacy walczą z pożarem.

 

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)Marek Brzeziński,Paryż,IAR wczesn/dydCOMMENTS

WORDPRESS: 0