9.7 C
Chicago
wtorek, 30 kwietnia, 2024

Trwa hamowanie… Lewiatan: Coraz mniejsza konsumpcja oraz zamówienia dla przemysłu

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W gospodarce widoczne jest już hamowanie konsumpcji oraz zmniejszenie liczby nowych zamówień dla przemysłu – napisał w opublikowanym w środę komentarzu ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka, odnosząc się do danych GUS.

Z opublikowanego w środę szacunku flash GUS wynika, że produkt krajowy brutto w drugim kwartale br. wzrósł o 5,3 proc. rdr wobec wzrostu o 8,5 proc. rdr w pierwszym kwartale 2022 r. W ujęciu kwartał do kwartału PKB spadł w II kw. o 2,3 proc.

 

Według eksperta Konfederacji Lewiatan opublikowane dane wskazują, że aktywność gospodarcza hamuje, „odczuwalnie wolniej się rozwijamy”. Przypomniał, że hamowanie to zapowiadały wcześniejsze dane z gospodarki, a także poprzedni odczyt PKB za I kwartał, gdzie wzrost gospodarczy opierał się głównie o kategorię zapasów.

 

„Ostatecznie mamy do czynienia z dość poważnym spadkiem PKB w ujęciu kwartalnym, choć i tak mniejszym niż oczekiwaliśmy. W II kwartale br. gospodarka rozwijała się w tempie 5,3 proc. w skali roku. To mniej niż uśrednione prognozy ekonomistów (6 proc.) i znacznie mniej niż kwartał wcześniej, gdy wzrost gospodarczy wyniósł 8,5 proc.” – wskazał Zielonka.

 

Dodał, że lepszy od oczekiwań odczyt to wynik prawdopodobnie zdecydowanie wolniejszego niż można to było przewidywać jeszcze kwartał wcześniej „schodzenia” przedsiębiorstw z zapasów.

 

Zaznaczył, że w gospodarce widoczne jest hamowanie konsumpcji oraz zmniejszona liczba nowych zamówień dla przemysłu, co w konsekwencji pozwala firmom oszczędzać na zapasach. Jeszcze gorzej – jak podkreślił – wyglądają dane odsezonowane, z których wynika, że PKB z kwartału na kwartał spadł o 2,3 proc.

 

„To może oznaczać, że RPP prawdopodobnie zaprzestanie zacieśniania polityki pieniężnej i utrzyma stopy procentowe na poziomie 6,5 proc. Po drugie, że w kolejnym kwartale będziemy obserwować jeszcze poważniejsze spowolnienie, mogące zatrzymać wzrost PKB przy okolicach 1,5 proc.” – ocenił ekspert. (PAP)

 

autor: Ewa Wesołowska

 

PKO BP: roczne dynamiki PKB mogą utrzymać się powyżej zera do końca 2022 r.

Bank PKO BP w komentarzu do danych GUS o PKB w II kwartale nie wyklucza, że mamy do czynienia z techniczną recesją, ale też mimo jej roczne dynamiki PKB mogą pozostać dodatnie do końca roku.

Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2022 roku wzrósł o 5,3 proc. rdr wobec wzrostu o 8,5 proc. rdr w I kw. 2022 r. – wynika z szacunku flash GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB spadł w II kw. o 2,3 proc.

 

W ocenie PKO BP, mimo ujemnej kwartalnej dynamiki PKB, efekt przenoszenia nadal wspierał roczną dynamikę PKB, choć w znacznie mniejszym stopniu niż w pierwszym kwartale. Oznacza to, że nawet w przypadku technicznej recesji, która może mieć teraz miejsce, roczne dynamiki PKB mogą utrzymać się powyżej zera do końca 2022 r. W całym roku wzrost PKB będzie zapewne zbliżony bardziej do 4 niż do 5 proc. – oszacował też bank.

 

Jak przypomina PKO BP, spowolnienie wzrostu PKB widać było już wcześniej, w miesięcznych danych z przemysłu, budownictwa i z handlu. Aktywność w sektorach odpowiadających za ok. połowę PKB rosła w II kwartale o ok. 10 proc. rdr wobec ok. 15 proc. rdr w I kwartale, wyjaśniając około dwóch trzecich zmiany dynamiki PKB. Za resztę spadku tempa wzrostu PKB odpowiada sektor usługowy – ocenia bank.

 

PKO BP szacuje, że w II kwartale inwestycje spadły, firmy prawdopodobnie zaczęły dostosowywanie stanów magazynowych do kurczącego się popytu, a z drugiej strony utrzymujące się dobre wyniki eksporterów sprawiły, że wkład eksportu netto do wzrostu PKB poprawił się.(PAP)

 

wkr/ je/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520