HomePILNE

Trump polecił wycofanie z Niemiec 9,5 tysiąca amerykańskich żołnierzy

Trump polecił wycofanie z Niemiec 9,5 tysiąca amerykańskich żołnierzy

Prezydent Donald Trump polecił wycofanie z Niemiec 9,5 tysiąca amerykańskich żołnierzy. Jak informuje dziennik Wall Street Journal od września ma tam pozostać 25 tysięcy Amerykanów. Biały Dom jak dotąd nie potwierdził oficjalnie tej informacji.

Według Wall Street Journal skierowane do Pentagonu memorandum o redukcji amerykańskich wojsk w Niemczech podpisał doradca Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego Robert O’Brien. Gazeta twierdzi, że propozycja wycofania części wojsk USA z tego kraju była rozważana od dłuższego czasu. Biały Dom zapewnia, że nie ma ona związku z niedawna odmową kanclerz Angeli Merkel udziału w szczycie G7, który prezydent Stanów Zjednoczonych chciał zorganizować w Waszyngtonie jeszcze w czerwcu.

“W tej chwili nie mamy żadnego komunikatu ale prezydent Trump, jako głównodowodzący siłami zbrojnymi, stale dokonuje oceny najbardziej optymalnego rozlokowania wojsk USA za granicą” – głosi oświadczenie przekazane przez rzecznika Narodowej Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu Johna Ullyota. “Stany Zjednoczone pozostają wierne współpracy z bliskim sojusznikiem jakim są Niemcy w sprawach wspólnej obronności, oraz wszystkich innych ważnych kwestiach” – dodał Ullyott.

Decyzja prezydenta Trumpa zakłada nie tylko redukcję liczebności wojsk amerykańskich w Niemczech z obecnych 34,5 tysiąca do 25 tysięcy. Przewiduje ona również obniżenie z 50 do 25 tysięcy maksymalnego poziomu amerykańskiej obecności wojskowej w Niemczech. Pentagon na razie nie skomentował tej informacji.

IAR/Marek Wałkuski/Waszyngton

COMMENTS