Toruń: Ojciec podawał dziecku narkotyki? Ruszył proces

Toruń: Ojciec podawał dziecku narkotyki? Ruszył proces

27-letni Damian N., oskarżony o podawanie narkotyków już kilkumiesięcznej córce, stanął dziś (23.10) przed sądem. Płakał i wszystkiemu zaprzeczał. Prokuratura ma jednak mocne dowody.

– Moje dziecko jest dla mnie wszystkim. Nigdy celowo nie podałbym jej niczego złego – płakał dziś w sądzie Damian N., 27-letni torunianin bez zawodu, z wykształceniem gimnazjalnym, miłośnik siłowni. Na rozprawę przetransportowano go z aresztu. Prokuratura Toruń Centrum Zachód oskarżyła Damiana N. o dwa czyny. Po pierwsze o to, że od września 2016 roku do maja 2017 roku podawał dziecku kokainę i ekstasy, czym naraził je na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Po drugie zaś – że krytycznego 12 maja br. udzielił dziecku ekstasy, co spowodowało u dziewczynki drgawki i utratę przytomności.

 

Tego dnia roczna Julka została przez pogotowie ratunkowe przywieziona do szpitala dziecięcego w Toruniu. Jak zeznały dziś lekarki, dziewczynka traciła przytomność i miała drgawki. Mimo podania jej dwóch dawek relanium (każda po 5 miligramów) nie mogła się uspokoić. Konieczne było podanie drugiego środka przeciwdrgawkowego i zastosowanie kroplówki. Lekarki były przekonane, że dziecko ma atak padaczki. [zdj 26039090 p s] To Damian N. w szpitalu zasugerował lekarzom, by wykonali dziecku badania na obecność narkotyków.

 

Według zeznań pediatry, obecna przy tym 22-letnia Sandra, matka dziecka, zareagowała zdziwieniem. “A o co ci chodzi?” – miała pytać konkubenta. “Lepiej wszystko sprawdzić” – miał odpowiedzieć. – Pediatrą jestem od 1997 roku. W swojej praktyce dotąd nigdy nie spotkałam się z sytuacją, by tak małe dziecko było pod wpływem narkotyków – nie kryła dziś w sądzie lekarka. Badania na obecność narkotyków wykonano i dziecku, i ojcu. – We włosach ojca odkryto m.in. kokainę, amfetaminę i ekstazy. U dziecka natomiast kokainę i ektazy – mówi prokurator Judyta Głowacka, kierująca Prokuraturą Toruń Centrum Zachód.

 

Rodzice Damian N. i Sandra S. prezentowali dziś w sądzie podobną wersję wydarzeń. Oboje sugerują, że narkotyki mógł zostawić w wynajmowanym przez nich przy ul. Bartkiewiczówny mieszkaniu ktoś ze znajomych. 7 maja br. urządzili imprezę z okazji skończenia przez córkę roczku. (Dziecko na czas zabawy zawieźli do babci). W imprezie uczestniczyło kilkanaście osób. To, że wtedy ktoś coś u nich zostawił, a dziecko wzięło do buzi, to najbardziej prawdopodobny według nich scenariusz. Niestety, w żaden sposób nie tłumaczy on zarzutu prokuratury, że narkotyki wielokrotnie już wcześniej znajdowały się w organizmie dziecka.

 

Łzom na sali rozpraw Sądu Rejonowego w Toruniu nie było dziś końca. Płakał oskarżony, płakała matka dziecka (“Był idealnym ojcem” – podkreślała), płakała zeznająca jako świadek matka oskarżonego (“Ono oboje życie by za dziecko oddali”). Damianowi N. grozi do 10 lat więzienia. Na kolejnej rozprawie zeznawać mają biegli. To na podstawie ich opinii prokuratura dowodzi, że 27-latek przez kilka miesięcy podawał dziecku narkotyki.

 COMMENTS

WORDPRESS: 0