20.4 C
Chicago
sobota, 27 kwietnia, 2024

To muzeum, w którym można śnić z otwartymi oczami…Media entuzjastycznie o nowym muzeum Felliniego w Rimini

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

To muzeum, w którym można śnić z otwartymi oczami – to jedna z wielu entuzjastycznych recenzji włoskich mediów po czwartkowej inauguracji muzeum Federico Felliniego w Rimini. Turyści z wielu krajów przebywający tam nad morzem mają okazję zobaczyć wyjątkową ekspozycję.

W relacjach telewizyjnych i prasowych podkreśla się, że wizyta w muzeum jest wyprawą do świata emocji i wyobraźni.

 

W pierwszych dniach po otwarciu, do niedzieli włącznie muzeum w rodzinnym mieście zmarłego w 1993 roku mistrza kina można zwiedzać bezpłatnie. Mieści się w XV-wiecznym zamku Sismondo, gdzie w salach na kilku piętrach zaprezentowano sugestywne sceny z filmów Felliniego, w tym z „Dolce vita”, „Osiem i pół”, „Amarcord”.

 

Nie zabrakło sztucznych fal morskich i samochodu z podnośnikiem dla kamery oraz pamiętnych kreacji z pokazu mody kościelnej z filmu „Rzym”.

 

W muzeum Felliniego w wyjątkowo przemawiający do wyobraźni sposób przedstawiono go jako wizjonera i mistrza kreacji oraz iluzji.

 

Sceny z jego filmów można oglądać na kołyszących się nad głowami wielkich ekranach siedząc na huśtawce. Jest też „pokój konfesjonałów”, w których emitowane są wspomnienia współpracowników artysty: aktorów, scenarzystów, scenografów i operatorów.

 

Osobne sale są poświęcone aktorom: żonie i muzie artysty, Giulietcie Masinie i Marcello Mastroianniemu.

 

Podczas prezentacji muzeum na kilkanaście dni przed jego otwarciem jeden z kuratorów, reżyser i wykładowca historii kina Marco Bertozzi powiedział PAP, że zwiedzający stają się „widzami i aktorami” w filmowym świecie stworzonym w zabytkowym zamku.

 

Burmistrz Rimini Andrea Gnassi podkreślił: „Zamek Sismondo był kompletnie zaniedbany i opuszczony. Teraz mamy w nim muzeum, które muzeum właściwie nie jest, bo obala wszelkie paradygmaty czasu i przestrzeni”.

 

Nadzwyczajne jest też samo otoczenie muzeum. Na placu przed nim można podziwiać efekty świetlne oraz fontannę odtwarzającą mgłę, przedstawioną w filmie „Amarcord”, czyli nostalgicznym obrazie Rimini.

 

Jeszcze większe zdumienie wywołuje rzeźba wielkiego nosorożca i łódka; to nawiązanie do filmu „A statek płynie”.

 

Zwiedzanie muzeum należy połączyć z wizytą w znanym na całym świecie, mieszczącym się w pobliżu kinem Fulgor i niedawno odnowionym. To tam mały Federico zobaczył pierwsze filmy w swoim życiu.

 

Jak się zauważa, postaci tak genialnego artysty i świata jego wyobraźni nie można zamknąć w jednej placówce muzealnej. Dlatego uczczono go w kilku punktach miasta rok po stuleciu rodzin, którego obchody zakłóciła pandemia.

 

Muzeum Felliniego zostanie zaprezentowane filmowcom z całego świata podczas zbliżającego się festiwalu filmowego w Wenecji.

 

Sylwia Wysocka(PAP)

 

sw/ sp/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520