Tegoroczny “Booker” dla Anny Burns

Tegoroczny “Booker” dla Anny Burns

Tegoroczny “Booker” dla Anny Burns. Najważniejszą nagrodę literacką na Wyspach Brytyjskich po raz pierwszy w historii zdobyła autorka urodzona w Irlandii Północnej. Wyróżnienie dla pisarki przyznano za powieść “Milkman”, czyli “Mleczarz”. To czwarta powieść w dorobku Anny Burns.

W werdykcie jury przyznało, że ze względu na gęstą prozę, długie akapity, nienadawanie imion bohaterom, książka nie jest łatwa w czytaniu. Lektura ma u podstaw wspomnienia z czasów krwawego konfliktu, jaki przed tak zwanymi porozumieniami piątkowymi toczył się w Irlandii. Na tle wielkiej historii znajduje się historia osobista. 18-letnia bohaterka ucieka przed niechcianymi zalotami tytułowego mleczarza. Lokalna społeczność zaczyna plotkować.

Anna Burns otrzymała 50 tysięcy funtów i – co ważniejsze – może liczyć na znaczny wzrost sprzedaży swojej powieści. “Teraz znajdzie nowe pokolenie czytelniczek, nową grupę, która wcześniej była dla niej nieosiągalna. To dla niej ekscytujący moment” – powiedziała BBC krytyk literacka Natalie Haynes.
Inne nominowane książki to: “The Long Take” Robina Robertson, “Washington Black” Esi Edugyan, “The Mars Room” Rachel Kushner oraz “The Overstory” by Richard Powers. Oprócz Anny Burns, na liście znalazło się dwoje Brytyjczyków, dwoje Amerykanów i jedna Kanadyjka.

Anna Burns dołączyła do grona takich pisarzy jak Salman Rushdie, William Golding, Julian Barnes, Ian McEwan i Margaret Atwood.

Przyznawana od 1969 roku nagroda “Booker” należy do najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie literatury. Otrzymuje ją autor najlepszej powieści angielskojęzycznej minionego roku. Od 2005 przyznawana jest też wersja międzynarodowa, Booker International – za prozę w tłumaczeniu na angielski. W tym roku, w maju, otrzymała ją Olga Tokarczuk za powieść “Bieguni”.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski/Londyn/Wj/dabr

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0