HomeTechnologie

Technologiczny Plan Marshalla. “Warto promować ideę cyfrowego porozumienia transatlantyckiego”

Technologiczny Plan Marshalla. “Warto promować ideę cyfrowego porozumienia transatlantyckiego”

Minister cyfryzacji Marek Zagórski mówi o konieczności partnerstwa na rzecz cyberbezpieczeństwa w świecie Zachodu. Jak stwierdził, należy myśleć o stworzeniu nowego, technologicznego Planu Marshalla.

W Warszawie Marek Zagórski był gościem polsko-amerykańskiej konferencji “Nowa inicjatywa dla Polski – przyszły światowy lider w zabezpieczeniu czwartej rewolucji przemysłowej”. Polityk podkreślił, że początek rewolucji technologicznej jest związany ze światem zachodnim i jego wartościami. “Warto promować ideę cyfrowego porozumienia transatlantyckiego, dotyczącego wszystkich aspektów gospodarki cyfrowej i społeczeństwa informacyjnego” – mówił minister cyfryzacji. Jak dodał, jednym z najważniejszych wyzwań jest zdefiniowanie wspólnego modelu bezpieczeństwa sieci 5G. “Konieczna jest współpraca, jej nowy wymiar. Potrzebna jest konsolidacja zasobów, partnerstwo w inwestycjach” – podkreślił minister. “Jeżeli chcemy osiągnąć wspólny cel, jakim jest utrzymanie naszych wartości, utrzymanie pozycji świata zachodniego, musimy pomyśleć o nowym planie – nie chcę używać wielkich słów – swego rodzaju nowym, technologicznym Planie Marshalla” – zadeklarował Marek Zagórski.

Według ministra, takie porozumienie powinno wykorzystywać wspólne zasoby nie tylko Stanów Zjednoczonych, ale również państw europejskich. Marek Zagórski zwrócił uwagę, że ta współpraca powinna być oparta na wartościach Zachodu, takich jak poszanowanie demokracji, suwerenności państw i wolności osobistej. To – w jego ocenie – pozwoli zyskać zaufanie społeczeństw.
“Aby ten model oparty o wartości bliskie naszej cywilizacji nie przegrał, potrzebujemy silnej, realnie partnerskiej współpracy” – oświadczył minister. “Musimy mieć poczucie pełnego uczestnictwa w projektach, w budowie nowych rozwiązań. Dzisiaj tworzymy różne sojusze polityczne i militarne. To, czego nam brakuje, na co musimy bardzo wyraźnie postawić, to jest sojusz technologiczny” – mówił Marek Zagórski dodając, że taki alians miałby polegać na wspólnym kreowaniu rozwiązań.

Polsko-amerykańska konferencja jest współorganizowana przez Atlantic Council i PKO Bank Polski. Wczoraj w wydarzeniu wziął udział premier Mateusz Morawiecki, który w swoim wystąpieniu zaapelował do sojuszników o zwiększenie wydatków na cyberbezpieczeństwo.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Karol Darmoros/Siekaj

COMMENTS