16.3 C
Chicago
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

Szwajcaria nie chce do Unii

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

25 marca 2017 roku Wspólnota Europejska będzie świętować 60. rocznicę podpisania traktatów rzymskich. Jednak uroczystości upamiętniającej tak ważną dla Europy datę towarzyszyć będzie głęboki kryzys wewnętrzny, przez który właśnie przechodzi UE. Z tego powodu głównym tematem obchodów będzie jej przyszłość.

Sześćdziesiąt lat temu w Rzymie położono podwaliny pod Europę pod jej dzisiejszy kształt. Tym samym zapoczątkowano najdłuższy okres pokoju w historii Europy. Traktaty rzymskie dały początek wspólnemu rynkowi, na którym obowiązuje zasada swobodnego przepływu osób, towarów, usług i kapitału. Dzięki temu miały zostać zapewnione zostały odpowiednie warunki dla stabilności i dobrobytu. Dlatego w rocznicę podpisania traktatów Europa z dumą spogląda wstecz i z nadzieją w przyszłość.

Jak przewidują eksperci 60. rocznica najprawdopodobniej przyśpieszy debatę poświęconą przyszłości Unii Europejskiej. Piętrzące się problemy oraz nowe linie podziału oznaczają, że wybór, w obliczu, którego stanęła Europa, nabrał fundamentalnego znaczenia. Jednocześnie blisko rok temu szwajcarski parlament przegłosował rezygnację z ubiegania się o członkostwo w Unii Europejskiej. Jak zauważają szwajcarskie media, wielu obywateli tego kraju nawet nie wiedziało o tym, że Szwajcaria stara się o dołączenie do UE.

– Szwajcaria jest państwem bardzo europejskim, być może nawet w większym stopniu od niektórych członków Unii Europejskiej. Jednak jesteśmy też bardzo przywiązani do modelu federacyjnego i do naszych zdecentralizowanych struktur – czyli do tego, czego dziś najbardziej boi się UE. Głównie z tego powodu kwestia wejścia Szwajcarii do Unii Europejskiej w zasadzie nie istnieje. Oczywiście nasze relacje, oparte na umowach dwustronnych, są bardzo silne. UE jest głównym partnerem handlowym Szwajcarii. My też jesteśmy dla Brukseli ważnym rynkiem. Ale o integracji nie będzie mowy jeszcze przez bardzo długi czas- mówi w rozmowie z AIP Luca Albertoni dyrektor Izby Handlu i Przemysłu Kantonu Ticino.

Maciej Badowski AIP

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520