19.2 C
Chicago
niedziela, 28 kwietnia, 2024

Szef FIFA Gianni Infantino twierdził, że Katar poczynił „niesamowite” postępy w zakresie praw pracowniczych. Oto przykład, że to bzdura

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Trzech nastolatków, którzy byli zatrudnieni jako ochroniarze podczas piłkarskich mistrzostw świata, twierdzi, że utknęli w Katarze i nie mogą wrócić do swoich domów w Gambii, sześć miesięcy po zakończeniu turnieju, donosi „The Guardian”.

19-letni Papasecka, 18-letni Ebrima i 16-letni Saikou zostali bez pracy i dachu nad głową po tym, jak ich pracodawca zwolnił ich bez ostrzeżenia kilka dni po finale mistrzostw świata. Mówią, że ich wiek został zmieniony w oficjalnych dokumentach w kraju Afryki Zachodniej, aby wykazać, że mieli co najmniej 18 lat, czyli minimalny wiek wymagany do wjazdu do Kataru na podstawie wizy pracowniczej.
Od stycznia przebywają w schronisku rządowym, gdzie, jak twierdzą, ograniczono ich możliwości poruszania się i „zabrano wszystkie dokumenty”. Schronisko opisali jako „więzienie”.
Twierdzą, że przez pierwsze dwa miesiące nie wolno im było opuszczać schroniska w poszukiwaniu pracy. Zanim zostali wypuszczeni pod koniec marca, dowody osobiste dwóch z nich straciły ważność, co uniemożliwiło im podjęcie legalnej pracy.
Nastolatkowie desperacko chcą wrócić do domu, ale nie mają pieniędzy na samolot. „Jesteśmy zmęczeni wszystkim i chcemy wrócić do domu, ale każą nam kupić sobie bilety, na które wiedzą, że nas nie stać” – powiedział Ebrima.
Sprawa, o której po raz pierwszy doniesiono w norweskim czasopiśmie piłkarskim „Josimar”, poddaje w wątpliwość twierdzenie prezydenta FIFA Gianniego Infantino, że Katar poczynił „niesamowite” postępy w zakresie praw pracowniczych. W liście napisanym w nadziei na zwrócenie międzynarodowej uwagi na ich trudną sytuację nastolatkowie opisują, jak opuścili swój dom w odległej wiosce nad rzeką Gambia po tym, jak usłyszeli, że w Katarze istnieją „możliwości zmiany życia, ponieważ kraj ma być gospodarzem mistrzostw świata w 2022 roku”.
Ebrim przyznał, że opłaty wymagane przez lokalnego agenta rekrutacyjnego, przelot i dokumenty potrzebne do pracy w Katarze kosztowały go równowartość 2480 funtów. Jest to oszałamiająca suma w jednym z najbiedniejszych krajów świata.
Po przybyciu do Dauszy zdali sobie sprawę, że zostali oszukani. Obietnice, które im deklarowano, nie istniały i zostali pozostawieni samym sobie. Twierdzą, że znosili miesiące wyzysku ze strony nieuczciwych pracodawców: niewypłacane pensje, groźby deportacji, konfiskaty paszportów i 12-godzinne zmiany na budowach w „bezlitosnej pogodzie”.
Międzynarodowe biuro prasowe Kataru potwierdziło, że trzej pracownicy wjechali do Kataru na wizach pracowniczych dostarczonych przez rekrutera pod fałszywym pretekstem i oświadczyło, że sprawa jest badana.
W przeddzień MŚ nastolatkowie znaleźli pracę w jednej z prywatnych firm ochroniarskich zabezpieczających turniej. Podpisali półroczne kontrakty z miesięczną pensją w wysokości 2700 riali (580 funtów), pracując po siedem dni w tygodniu.
Ebrima i jego przyjaciele byli zachwyceni. „Wszyscy mieliśmy szczęście, że mogliśmy pracować jako ochroniarze podczas tak prestiżowej ceremonii”, piszą w liście, po czym dodają: „Gdybyśmy [tylko] wiedzieli, jak bardzo się myliliśmy”. Kilka dni po finale mundialu umowy całej trójki zostały rozwiązane trzy miesiące przed ich wygaśnięciem. Twierdzą, że nadal nie otrzymali pełnego wynagrodzenia za przepracowane dni.
Setki innych ochroniarzy zostało zwolnionych bez ostrzeżenia i kazano im natychmiast opuścić swoje kwatery. Po tygodniach protestów około 200 z nich wynajęło autobusy, aby w styczniu stawić się w siedzibie firmy i wynegocjować należne wynagrodzenie. Kiedy przybyli na miejsce, zostali zatrzymani przez policję. Większość ochroniarzy została później deportowana, trzech aresztowano, a później skazano ich na sześć miesięcy więzienia.
FIFA poinformowała, że „wdrożyła szeroko zakrojony proces należytej staranności”, aby zapewnić, że firmy zaangażowane w obsługę mistrzostw przestrzegają standardy w zakresie praw pracowniczych. „Rozważamy każdą niezgodność z tymi standardami i aktywnie monitorujemy domniemane naruszenia” – powiedział rzecznik FIFA.(PAP)
mask/ sab/
- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520