Szczyrbskie Jezioro: Rozpoczęło się spotkanie prezydentów V4

Szczyrbskie Jezioro: Rozpoczęło się spotkanie prezydentów V4

Prezydenci krajów Grupy Wyszehradzkiej rozpoczęli dwudniowe spotkanie na Słowacji. Politycy z Polski, Czech, Słowacji i Węgier rozmawiają w Szczyrbskim Plesie o najważniejszych sprawach związanych z regionem i z Unią Europejską. Polskę na spotkaniu reprezentuje prezydent Andrzej Duda.

Prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej spotykają się co roku w kraju, który sprawuje przewodnictwo w pracach grupy. Tym razem na miejsce rozmów słowaccy gospodarze wybrali miejscowość Szczyrbskie Jezioro, górski kurort położony u podnóża Rysów.

Rozmowy dotyczą m.in. polityki społecznej prowadzonej we wszystkich czterech krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Politycy mają także rozmawiać o sprawach związanych z energetyką. Polski prezydent Andrzej Duda ma podkreślać rolę Inicjatywy Trójmorza czyli polsko-chorwackiego projektu, który ma pomagać w budowie nowych dróg, połączeń kolejowych oraz energetycznych między północą a południem Europy.

Tematem dwudniowych rozmów ma być też przyszły, wieloletni budżet Unii Europejskiej, co do którego trwają właśnie negocjacje. Bruksela proponuje zmniejszenie funduszy spójności dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej, czemu Grupa Wyszehradzka się sprzeciwia. Prezydenci mają też rozmawiać o sytuacji po zaplanowanym na marzec przyszłego roku wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

Dwa lata temu prezydenci rozmawiali w polskim Łańcucie, a rok temu w węgierskim Szekszard.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski, Szczyrbskie Jezioro/as

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0