25.3 C
Chicago
czwartek, 23 maja, 2024

Szczepionka na koronawirusa. Oto przywileje, na które mogą liczyć zaszczepione osoby

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Szczepionki na koronawirusa dotarły już do Polski. Od 27 grudnia 2020 ruszył Narodowy Program Sczepień. Jak przewiduje rząd, do końca stycznia łącznie będziemy mieli w kraju około 1,5 mln szczepionek, co pozwoli zaszczepić ok. 750 tys. osób.

 

Na jakie przywileje będą mogły liczyć osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki przeciwko koronawirusowi? Szczegóły ujawniono w rozporządzeniu, które już weszło w życie.

Są już pierwsi zaszczepieni w Polsce

Pierwszą osobą zaszczepioną przeciw koronawirusowi w Polsce została Naczelna Pielęgniarka Alicja Jakubowska. Następnie szczepionkę przyjął profesor Waldemar Wierzba, a później jeden z ratowników medycznych. Pierwsze szczepionki zostały podane w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. W Małopolsce proces szczepień przeciw Covid-19 ruszył w niedzielę 27 grudnia. W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie została zaszczepiona pierwsza osoba w naszym regionie – to Krystyna Matusik, pielęgniarka z Intensywnej Terapii SU.

Akcja szczepień przeciwko Covid-19 w poświąteczną niedzielę odbyła się w trzech krakowskich szpitalach: Uniwersyteckim, Żeromskiego i Rydygiera. W SU zaszczepili się także m.in. prof. Andrzej Matyja i dyrektor placówki Marcin Jędrychowski. W całym kraju w niedzielę zostało zaszczepionych około trzystu osób.

Program szczepień w Małopolsce

Małopolskie szpitale w pierwszej puli otrzymają łącznie 1275 dawek. Oprócz Szpitala Uniwersyteckiego preparatami będzie dysponować kilka innych placówek:

    • Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego oraz Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie,
    • Specjalistyczny Szpital im. Edwarda Szczeklika i Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie,
    • Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu,
    • Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Do każdej z tych placówek trafiło po 15 fiolek, czyli po 75 dawek. Jak przekazał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, do końca grudnia do Polski trafi jeszcze kolejne 300 tys. szczepionek, a potem do końca stycznia łącznie będziemy mieli 1,5 mln szczepionek, co pozwoli zaszczepić do końca stycznia ok. 750 tys. osób.

Pierwsza dostawa szczepionki z Belgii

Pierwsza dostawa szczepionek, które trafiły do Polski, wyruszyła z Belgii do Polski w nocy z 24 na 25 grudnia z magazynu firmy Pfizer w miejscowości Puurs. Szczepionki były transportowane specjalną furgonetką, przystosowaną do przewożenia takich specyfików, a wszystkie znajdowały się w specjalnych kartonach z suchym lodem, pozwalających na utrzymanie stałej temperatury ok. -75 stopni Celsjusza.

– Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) będą przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych. – informuje na swojej stronie ministerstwo.

 

 – Osoby zaszczepione przeciw COVID-19 nie będą wliczane do limitu pięciu osób na imprezach organizowanych w domu (nie trzeba też w tym limicie uwzględniać gospodarza spotkania i osób z nim zamieszkujących) lub w lokalu.
 – Zaszczepieni nie będą także musieli poddawać się kwarantannie, gdy będą miały kontakt z zarażonym, nawet gdy zachoruje ktoś z domowników.
 – Osoby zaszczepione nie będą musiały poddawać się kwarantannie, gdy będą przekraczały granicę w okresie, gdy Polska będzie wymagała poddania się kwarantannie dla osób powracających do kraju.
 – Zaszczepieni przeciwko COVID-19 będą mogli swobodnie korzystać z rehabilitacji. Nie będzie ich dotyczył przepis o ograniczeniu działalności stacjonarnej rehabilitacji leczniczej.
 – Zaszczepieni nie będą musieli przedstawiać negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa, w przypadku, gdy będą ubiegali się o przyjęcie do zakładu opiekuńczo-leczniczego lub pielęgnacyjno-opiekuńczego, a także do domu pomocy społecznej, hospicjum stacjonarnego lub oddziału medycyny paliatywnej.

AIP
- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520