10.7 C
Chicago
czwartek, 30 maja, 2024

Syria: Rosja wkracza do gry

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Rosja włącza się w próbę rozwiązania sytuacji w północnej Syrii. Rosyjscy dowódcy poinformowali, że ich żołnierze patrolują kurdyjskie tereny, z których wycofały się Stany Zjednoczone. Moskwa wezwała Turcję do natychmiastowego przerwania trwającej od prawie tygodnia ofensywy w Syrii.

Rosyjscy żołnierze od kilku lat są w Syrii i wspierają rządowe wojska Baszara al-Assada. Opanowana de facto przez Kurdów północ kraju pozostawała jednak poza kontrolą rządu w Damaszku. Dopiero, gdy wycofali się z niej Amerykanie, Kurdowie, w obawie przed Turcją, poprosili o pomoc rządowe wojsko.

Wraz z Syryjczykami na północy kraju widziani byli także rosyjscy żołnierze. Rosyjskie flagi powiewają też na niektórych pojazdach wojskowych, a specjalny wysłannik Kremla do spraw Rosji Aleksander Ławrientiew oświadczył, że turecka ofensywa jest nie do zaakceptowania i wezwał Turcję do opuszczenia Syrii.

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan oświadczył z kolei, że jego żołnierze nie wrócą do domów, aż “wszyscy terroryści nie zostaną pokonani”. “Operacja Źródło Pokoju ma zlikwidować bazy terrorystów w północnej Syrii i ma spowodować, że do domów wróci 3,5 miliona Syryjczyków, którzy przez osiem lat byli naszymi gośćmi” – powiedział.

Kurdowie, których dotąd broniła obecność Amerykanów są przez Turcję traktowani jako grupy terrorystyczne.
W tureckiej ofensywie zginęło dotychczas co najmniej 80 cywilów po obu stronach granicy oraz ponad 70 kurdyjskich bojowników, 4 tureckich żołnierzy i 16 rebeliantów ze sprzymierzonych z Turcją syryjskich oddziałów partyzanckich.

Z terenów objętych walkami uciekło co najmniej 160 tysięcy osób.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/
#Wojciech Cegielski/BBC/RTR/NPA/SANA/mcm/wk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520