7.1 C
Chicago
środa, 24 kwietnia, 2024

MFW podniósł prognozę tegorocznego wzrostu gospodarczego dla Polski do 4 procent

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podniósł prognozę tegorocznego wzrostu gospodarczego dla Polski do 4 procent. Równocześnie prognoza dla światowej gospodarki została obniżona do 3 procent. W najnowszym raporcie Fundusz ostrzegł przed niekorzystnymi skutkami wojen handlowych na świecie. Podnosząc prognozę tegorocznego tempa wzrostu polskiej gospodarki z 3,8 do 4 procent Międzynarodowy Fundusz Walutowy pozostawił przyszłoroczną prognozę na niezmienionym poziomie. Według Funduszu w roku 2020 wzrost PKB w Polsce wyniesie 3,1 procent. W Europie lepsze rezultaty od Polski zanotują Irlandia i Malta, a w przyszłym roku także Rumunia. Wzrost gospodarczy w Polsce jest znacznie szybszy niż w strefie euro, gdzie wyniesie w tym roku zaledwie 1,2 procent.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje jednak wzrost inflacji w Polsce w przyszłym roku do 3,5 procent (w tym roku 2,4 procent). Wyższą inflację ma mieć w Europie Turcja, Ukraina i Białoruś. Bezrobocie ma się utrzymać na niezmienionym poziomie – 3,8 procent i ma być jednym z najniższych w Europie.

Według prognozy MFW światowy wzrost gospodarczy spowolni w tym roku do 3 procent, aby nieznacznie przyspieszyć w przyszłym roku i osiągnąć poziom 3,4 procent.

Niższy niż w ubiegłym roku wzrost na poziomie 2,4 procent zanotuje również amerykańska gospodarka. W przyszłym roku wzrost gospodarczy w USA ma wynieść 2,1 procent. Eksperci zwrócili uwagę, że spowolnienie w USA ma miejsce mimo obniżania stóp procentowych.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Wałkuski/Waszyngton/mcm/wk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520