11.4 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Sylwestrowa zabawa zakończy 2018 rok. W wielu miejscach będzie to wyjątkowo głośna noc…

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Sylwestrowa zabawa zakończy 2018 rok. W wielu miejscach będzie to wyjątkowo głośna noc, ze względu na zamiłowanie części społeczeństwa do fajerwerków i petard. Służby mundurowe co roku apelują o rozwagę i ostrożność w trakcie odpalania materiałów pirotechnicznych.

Rzecznik Komendy Wojewódzkiej PSP z Warszawy Karol Kierzkowski przypomina, że fajerwerki to materiały wybuchowe. Powinny odpalać je zawsze osoby dorosłe, trzeźwe i z daleka od postronnych widzów.

Nieodpowiednio używane fajerwerki mogą wywołać pożar – podkreśla Karol Kierzkowski. Dodaje też, że często takie materiały mogą wyrządzić krzywdę osobie odpalającej. Poparzenia rąk, twarzy i obrażenia głowy to najczęstsze przypadki, jakie są zgłaszane w sylwestrową noc służbom ratowniczym.

Ważną zasadą, która powinna przyświecać każdemu, kto chce odpalić fajerwerki, to kupowanie tego typu materiałów w sprawdzonych, atestowanych punktach. Policyjny pirotechnik Paweł Gajewski przypomina, że każdy rodzaj fajerwerków ma własną zasadę odpalania, do której trzeba się bezwzględnie zastosować.

Petardy należy ułożyć na ziemi, na stabilnym i twardym podłożu. Tak zwane rakiety zawsze należy odpalać z metalowej rurki. Z kolei rzymskie ognie, które mają w sobie od 5 do 20 strzałów, należy przymocować do stabilnego przedmiotu mocną taśmą i dopiero odpalić.

Strażacy co roku w sylwestrową noc dostają kilka razy więcej zgłoszeń, które są związane z fajerwerkami i szkodami, które powstały po ich nieprawidłowym odpaleniu. Policjanci przypominają natomiast, że sztuczne ognie możemy bezkarnie odpalać tylko 31 grudnia i w Nowy Rok. W każdym innym czasie zabawa z fajerwerkami, petardami czy racami podlega karze na podstawie kodeksu wykroczeń.


31 grudnia o północy żegnamy stary i witamy nowy – 2019 rok. Tej nocy tradycyjnie odbywają się zabawy, bale, koncerty i pokazy fajerwerków.

Ostatni dzień roku to imieniny Sylwestra, obchodzone na pamiątkę papieża Sylwestra I, Świętego Kościoła katolickiego i prawosławnego, żyjącego w IV wieku. Jednak historia tej szczególnej nocy na przełomie roku sięga starożytności. Według proroctwa Sybilli, w tysięcznym roku miał nastąpić koniec świata. Gdy w ostatnią noc roku 999/1000 nic takiego się nie wydarzyło, zapanowała radość. Ludzie wylegli na ulice, tańczyli i śpiewali. Papież udzielił wówczas błogosławieństwa „Urbi et Orbi” – „Miastu i Światu”. W taki sposób narodziła się tradycja radosnego i hucznego witania Nowego Roku. Również od tego momentu, każdego roku papież błogosławi całemu światu.

Bale podobne do współczesnych organizowano już w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Towarzyszył im szczególny wystrój sal oraz wyszukane potrawy do których serwowano szampana. Trunek ten, choć pojawił się w XVII wieku i był ceniony na dworach królewskich, stał się popularny dopiero w XIX stuleciu.

Zabawy sylwestrowe nieodłącznie wiążą się z pokazami fajerwerków, czy strzelaniem z petard. Zwyczaj ten przywędrował z Chin, gdzie w XII wieku na dworze cesarskim urządzano pokazy sztucznych ogni, choć z innych okazji. W Polsce pierwsze takie świadectwa pochodzą z XVI wieku, kiedy w 1566 roku uczczono urodziny Zygmunta III Wazy. Pokazy fajerwerków stały się bardzo popularne wśród szlachty polskiej, a w XVIII wieku stanowiły niemal obowiązkową atrakcję wielu publicznych zabaw wieczornych, odbywających się na ulicy Foksal w Warszawie. Pokazem sztucznych ogni trwającym 3 minuty uczczono także ogłoszenie niepodległości w 1918 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/A.Drążkiewicz/kj

- Advertisement -

Podobne

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520