11 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę zakazane. „Błogosławieństwo w domu, dokładne instrukcje wkrótce”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Święcenie pokarmów. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Do tego dnia włącznie w całej Polsce będą obowiązywać ograniczenia, które w związku z koronawirusem wprowadził rząd. – Na następny tydzień przygotowujemy oficjalne dokumenty, które będą obowiązywać w czasie świąt w Archidiecezji Krakowskiej – mówi nam ks. Łukasz Michalczewski z krakowskiej kurii. Dowiemy się wtedy dokładnie, jak ceremonię święcenia pokarmów przeprowadzić we własnych domach.

 

Wielka Sobota (11 kwietnia) to dzień tradycyjnego święcenia pokarmów. Już kilka dni temu episkopat nie zalecał organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów w kościołach. Zamiast tego duchowni proponują obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym. W krakowskiej kurii słyszymy, że dokładna instrukcja, jak przeżyć najbliższe, inne niż wcześniejsze święta wielkanocne, będzie dostępna dla wiernych z początkiem tygodnia (możliwe, że będzie to wtorek 31 marca). Dowiemy się również wtedy, jak konkretnie powinno przebiegać święcenie pokarmów w naszych domach.

 

– Na następny tydzień przygotowujemy oficjalne dokumenty, które będą obowiązywać w czasie świąt w Archidiecezji Krakowskiej – mówi nam ks. Łukasz Michalczewski z krakowskiej kurii. W tej wyjątkowej sytuacji błogosławieństwa będzie mógł udzielić jeden z domowników – np. głowa rodziny. W domach odbędzie się specjalny ceremoniał. Jak na łamach „Gazety Wrocławskiej” mówi ks. Rafał Kowalski z Kurii Metropolitarnej Wrocławskiej, nie wyobraża sobie święcenia pod kościołami, pomnikami, krzyżami. „Nie zaleca się organizowania tradycyjnego święcenia pokarmów. Zamiast tego proponuje się obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym, zgodnie z Księgą „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, numery 1347-1350” – czytamy z kolei w piśmie, do którego jest dołączona treść obrzędu błogosławieństwa posiłku.

 

Prezydium Episkopatu Polski podkreśliło natomiast, że w Wigilię Paschalną i w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego nie zaleca używania pokropień. Przypomnijmy, że parę dni temu premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia, obowiązujące w związku z koronawirusem. Wśród nich zakaz wychodzenia z domu z wyjątkiem dokładnie opisanych sytuacji. Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadzono inną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Red. AIP

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520