HomeŚwiat

Światowe Forum Holokaustu: Prezydent Niemiec w Jad Waszem o odpowiedzialności jego kraju za zbrodnie II wojny światowej

Światowe Forum Holokaustu: Prezydent Niemiec w Jad Waszem o odpowiedzialności jego kraju za zbrodnie II wojny światowej

O niemieckiej odpowiedzialności za zbrodnie II wojny światowej mówił w Jerozolimie prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. W Instytucie Jad Waszem niemiecki przywódca wraz z przedstawicielami kilkudziesięciu państw wziął udział w Światowym Forum Holokaustu. Polityk przyznał również, że jego rodacy nie do końca wyciągnęli wnioski z historii.

Frank-Walter Steinmeier, przywołując historie ofiar Holokaustu, podkreślił, że to Niemcy ich deportowali, tatuowali im numery obozowe na rękach a wreszcie próbowali ich zdehumanizować w obozach zagłady.
“Sprawcy byli ludźmi, byli Niemcami. Ci, którzy mordowali, planowali i w tym pomagali oraz wielu tych, którzy po cichu się podporządkowali byli Niemcami. Przemysłowe, masowe mordowanie sześciu milionów Żydów, najgorsza zbrodnia w historii ludzkości została popełniona przez moich rodaków. Straszliwa wojna, która kosztowała życie ponad 50 milionów ludzi wyszła z mojego kraju” – powiedział.

Frank-Walter Steinmeier podkreślił, że jako niemiecki przywódca stoi w Jad Waszem “obarczony historycznym ciężarem winy”. Jednocześnie wyraził wdzięczność za “nowe zaufanie”, jakim – jak wyjaśniał – Niemcy są obdarzani w Izraelu i na całym świecie.

Niemiecki prezydent przyznał jednak, iż nie może powiedzieć, że Niemcy wyciągnęli wnioski z historii “raz na zawsze”. “Nie mogę tego powiedzieć, gdy rozprzestrzenia się nienawiść. Nie mogę tego powiedzieć, gdy żydowskie dzieci są opluwane na szkolnym dziedzińcu, nie mogę tego powiedzieć, kiedy prymitywny antysemityzm jest ukryty pod rzekomą krytyką polityki Izraela. Nie mogę tego powiedzieć, gdy tylko grube, drewniane drzwi uniemożliwiły prawicowemu terroryście urządzenie masakry w synagodze w Halle w święto Jom Kippur” – zaznaczył.

Frank-Walter Steinmeier dodał, że jako niemiecki przywódca obecny na uroczystościach w Jerozolimie ponawia obietnicę walki z antysemityzmem i nacjonalizmem. “Chronimy żydowskie życie, jesteśmy z Izraelem” – zadeklarował. Ocenił również, że Niemcy sprostają temu zadaniu, jeśli sprostają swej historycznej odpowiedzialności.

Infromacyjna Agencja Radiowa/IAR/Youtube Yad Vashem/#Karol Darmoros/kj

COMMENTS