Davos: Angela Merkel i Andrzej Duda o ekologii

Davos: Angela Merkel i Andrzej Duda o ekologii

Niemiecka kanclerz Angela Merkel apelowała w Davos o dialog różnych środowisk w sprawie ochrony klimatu. To właśnie ekologia jest najważniejszym tematem tegorocznego spotkania polityków, biznesmenów, dziennikarzy i aktywistów w szwajcarskim kurorcie. O polskim wkładzie w ochronę środowiska mówił też prezydent Andrzej Duda.

Niemiecka kanclerz, która była jednym z ostatnich głównych gości w Davos mówiła, że jest zwolenniczką pilnych działań na rzecz klimatu, by jak mówiła, zadbać o planetę dla następnych pokoleń. Równocześnie jednak zaapelowała o dialog ekologów ze środowiskami, które mają w tej sprawie odmienne zdanie.

“Dla mnie to sprawa bardzo jasnych danych, opartych o badania naukowe. Żyjemy jednak w czasach, gdy fakty konkurują z emocjami i te emocje mogą być równie istotne. Musimy zatem pogodzić fakty z emocjami. Dla mnie jest to najważniejsze obecnie zadanie społeczne, by przynajmniej zacząć ze sobą rozmawiać” – mówiła.

Wcześniej w czasie forum w Davos amerykański prezydent przekonywał, że alarmistyczne wypowiedzi w sprawie klimatu są motywowane politycznie, a aktywiści mówili o potrzebie natychmiastowych działań.

Polski prezydent mówił z kolei dziennikarzom o swojej inicjatywie sadzenia drzew w kraju. Wspomniał o tym również w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia.

“Ja i moja żona prowadzimy akcję, którą razem zorganizowaliśmy z Lasami Państwowymi pod hasłem: sadzimy drzewa. Ta akcja będzie także w tym roku 24 kwietnia. We wszystkich nadleśnictwach w Polsce będzie można pobrać drzewko, żeby je zasadzić w wybranym przez siebie miejscu” – mówił polski prezydent.

Na tegorocznym forum w Davos zaprezentowano także pomysł, by do 2030 roku zasadzić na całym świecie bilion drzew.
Światowe Forum Ekonomiczne w Davos zakończy się jutro.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Wojciech Cegielski, Davos/jf/kjCOMMENTS

WORDPRESS: 0