Straty po nawałnicach na kwotę 1,5 mld złotych? Wojewoda Kujawski upomina marszałka Całbeckiego i pyta, skąd ta kwota

Straty po nawałnicach na kwotę 1,5 mld złotych? Wojewoda Kujawski upomina marszałka Całbeckiego i pyta, skąd ta kwota

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz w liście otwartym zwraca się Piotra Całbeckiego, by podał, na jakiej podstawie szacuje, że szkody po sierpniowych nawałnicach sięgnęły 1,5 mld zł.

Pismo adresowane do marszałka Piotra Całbeckiego jest datowane na 12 września. “W związku z publicznymi wypowiedziami Pana Marszałka cytowanymi dzisiaj przez prasę regionalną, jakoby straty spowodowane przez nawałnicę z 11/12 sierpnia br. w województwie kujawsko-pomorskim przekroczyły 1,5 mld. zł, proszę Pana Marszałka o informację, na jakiej podstawie zostały sporządzone te wyliczenia”.

 

Dalej w piśmie czytamy: “Pragnę podkreślić, że proces szacowania strat trwa od czterech tygodni i jeszcze nie dobiegł końca. Nie znamy chociażby wysokości strat w obszarze rolnictwa. Złożenie wniosku o wsparcie z Funduszu Solidarności jest możliwe dopiero po pełnym oszacowaniu strat oraz w przypadku, gdy przekroczyłyby one określony przez prawo unijne próg”.

 

We wtorek (12 września) Christopher Todd z Komisji Europejskiej, który przyjechał na zaproszenie marszałka Piotra Całbeckiego, oglądał zniszczenia po sierpniowych nawałnicach w rejonie Tucholi i w gminie Sośno. Zadeklarował pomoc Unii Europejskiej w odbudowie infrastruktury oraz budowie sprawnych systemów wczesnego ostrzegania przed zagrożeniami. Unia ma – jak informuje urząd marszałkowski – dwa instrumenty, które mogą zostać uruchomione w takiej sytuacji – to Fundusz Solidarności UE, a także zgoda na zmiany i przesunięcia środków w Regionalnym Programie Operacyjnym.

 

– Cieszę się, że uzgodniliśmy, iż taki plan jest możliwy do wdrożenia. Jak najszybciej usiądziemy do stołu, by wynegocjować dobre warunki wykorzystania środków unijnych na pomoc dla terenów dotkniętych skutkami nawałnic – stwierdził marszałek Całbecki. Dodał, że samorząd województwa jest gotów do przygotowania części rządowego wniosku o środki z Funduszu Solidarności.

 

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0