Sto lat po odzyskaniu niepodległości Teatr Telewizji pokaże „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego

Sto lat po odzyskaniu niepodległości Teatr Telewizji pokaże „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego

Sto lat po odzyskaniu niepodległości Teatr Telewizji pokaże „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego. Reżyser spektaklu podkreśla, że pokaząc ten symboliczny utwór chce zachęcić widzów do analizy współczesności. „Wesele powinno być jak burza, jak okropny sen, jak koszmar, z którego musimy się obudzić mądrzejsi i piękniejsi. Wychowując następne pokolenia powinniśmy wziąć pod uwagę popełnione wcześniej błędy”. Wawrzyniec Kostrzewski podkreśla, że w „Weselu” zapisana jest nie tylko przestroga, lecz również nadzieja.

Aktorka, Halina Łabonarska kreująca rolę Chochoła, zaznaczyła, że „Wesele” opowiada o tym co gorzkie, trudne i wzniosłe w polskiej historii. „ To jest dosyć ostre przedstawienie naszej rzeczywistości, .. naszej rzeczywistości a nie tej sprzed stu lat. Powinniśmy siebie zobaczyć w tym co nam chciał kiedyś powiedzieć Wyspiański. On jest niezwykle aktualny. „Wesele” powinno nas zaboleć, dotknąć, natomiast my powinniśmy nieustannie się zastanawiać: kim jesteśmy i dlaczego jesteśmy tak podzieleni?” – dodała Halina Łabonarska.

Autorem zdjęć jest Adam Bajerski, muzykę napisali: Barbara Derlak , Piotr Łabonarski oraz Tomasz Waldowski. W obsadzie aktorskiej znaleźli się między innymi: Grzegorz Małecki, Dominika Kluźniak, Halina Łabonarska, Marian Opania, Piotr Cyrwus, Adam Ferency, Agnieszka Suchora, Olga Sarzyńska oraz Piotr Adamczyk.
Premiera „ Wesela” w TVP 1 dziś o godz. 21:00.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Małgorzata Wosiek/zrCOMMENTS

WORDPRESS: 0