12.7 C
Chicago
piątek, 3 maja, 2024

Spadła liczba wypadków na przejściach dla pieszych, mimo to rząd wprowadza dla nich pierwszeństwo

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W ubiegłym roku na przejściach dla pieszych w Polsce odnotowano mniejszą, choć na tle innych państw, wciąż dużą liczbę wypadków drogowych. Policja informuje, że liczba wypadków zaczęła spadać w połowie ubiegłego roku, w momencie gdy temat bezpieczeństwa pieszych był jednym z ważniejszych tematów publicznej dyskusji w Polsce.


Jak informuje podinspektor Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji w 2019 roku na przejściach dla pieszych zginęło i zostało rannych mniej osób, niż rok wcześniej. W całym 2019 roku na przejściach dla pieszych miało miejsce 3459 wypadków czyli o 287 mniej niż w 2018 roku. „W ubiegłym roku w tych wypadkach zginęły 232 osoby a rannych zostało 3370 czyli kolejno o 39 i o prawie 250 mniej niż w roku 2018” – powiedział Radosław Kobryś.


Podinspektor Radosław Kobryś zaznacza, że spadek liczby wypadków zaczął być widoczny w lipcu 2019 roku. „W połowie roku to ponad 60% wypadków z udziałem pieszych miało miejsce na przejściach dla pieszych. Później tendencja się odwróciła i zakończyliśmy rok sytuacją gdzie ta liczba spadła poniżej 50%” – powiedział Radosław Kobryś.


Z danych policji wynika, że liczba wypadków zaczęła spadać gdy temat bezpieczeństwa pieszych stał się jednym z ważniejszych tematów w Polsce. „Mówiło się o tym naprawdę dużo. To dobrze, bo tak to powinno działać, a same przepisy nie rozwiążą problemów” – powiedział podinspektor Radosław Kobryś.


Jak informuje policja za 90% wypadków na przejściach dla pieszych odpowiadają kierowcy. Z badań zamówionych przez Ministerstwo Infrastruktury wynika też, że zdecydowana większość kierowców nie przestrzega kodeksowego nakazu szczególnej ostrożności, zbliżając się do przejść i przekracza dozwoloną prędkość.


Jednocześnie zdecydowana mniejszość pieszych wykazuje zachowania ryzykowne, takie jak przekraczanie przejść na czerwonym świetle czy też z uwagą skierowaną na telefon, a nie na otoczenie.


Dokładne dane dotyczące liczby wypadków, ofiar i rannych na polskich drogach w 2019 roku pojawią się w II połowie lutego.

 

 

*

 

Piesi będą mieli pierwszeństwo jeszcze przed wejściem na przejście, ale nie zwolni ich to z obowiązku zachowania czujności. Rząd pracuje nad zwiększeniem odpowiedzialności kierowców, powodujących wypadki na przejściach dla pieszych.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber powiedział, że kierowcy powinni ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który chce przejść przez przejście. Pieszy z kolei powinien zachowywać szczególną ostrożność, upewnić się, czy nadjeżdżający samochód zgodnie z przepisami zwalnia zbliżając się do przejścia i ma zamiar się zatrzymać. Jeśli kierowca nadjeżdża z taką prędkością, że nie będzie w stanie się zatrzymać, pieszy musi się powstrzymać od wejścia na przejście dla pieszych – dodał wiceminister.

Rafał Weber zapewnił, że nowe przepisy po pracach w rządzie przejdą dyskusję w parlamencie, a na koniec będą poprzedzone kampanią społeczną w mediach. W tym czasie musi dojść do prac przy wielu przejściach dla pieszych takich jak ich doświetlenie, czy dobre oznakowanie tych miejsc.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w grudniu zeszłego roku wprowadzenie kolejnych zmian w przepisach drogowych. Wśród zaproponowanych zmian znalazły się: pierwszeństwo pieszych jeszcze przed wejściem na pasy, ograniczenie do 50 km/h w terenie zabudowanym przez całą dobę oraz możliwość odebrania prawa jazdy kierowcy, który o 50 km/h przekroczy prędkość także poza terenem zabudowanym. Mateusz Morawiecki przypomniał, że rocznie na polskich drogach ginie blisko 3 tysiące osób, co w przeliczeniu na liczbę przejechanych kilometrów plasuje Polskę na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej.

 

Informacyjna Agencja Radiowa/ IAR/ Mariusz Pieśniewski/łp
IAR/Lis/kwi/łp

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520