SN: Sędziowie wskazani przez nową KRS są nieuprawnieni do orzekania

SN: Sędziowie wskazani przez nową KRS są nieuprawnieni do orzekania

W czwartek zakończyło się posiedzenie trzech izb Sądu Najwyższego. Sędziowie SN uchwalili, że sędziowie wskazania przez nową Krajową Radę Sądownictwa są nieuprawnieni do orzekania. “Uchwała składu trzech izb Sądu Najwyższego jako niezgodna z prawem, nie wywołuje skutków prawnych” – oceniło Ministerstwo Sprawiedliwości.

 

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf wyjaśniała, że nastąpiła “nienależyta obsada sądów”, sędziowie “są nieuprawnieni do orzekania”. Prezes zaznaczyła, że uchwała nie dotyczy wyroków, które już zapadły.

Posiedzenie trzech Izb Sądu Najwyższego rozpoczęło się o godz. 10. Dotyczyło ono legalności wyboru sędziów powołanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Zgodnie z wyrokiem TSUE z 19 listopada 2019 r., nie jest ona sądem w rozumieniu prawa unijnego.

W czwartkowym posiedzeniu SN wzięło dział ponad 60 sędziów. Nie ma wśród nich sędziów Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego.

Posiedzenie miała charakter niejawny. Jawne było natomiast ogłoszenie decyzji trzech Izb SN.

Na reakcję Ministerstwa Sprawiedliwości nie trzeba było długo czekać. “Uchwała składu trzech izb Sądu Najwyższego jako niezgodna z prawem, nie wywołuje skutków prawnych” – ocenił resort.
“Uchwała z mocy prawa jest nieważna. Została wydana z rażącym naruszeniem prawa. Narusza art. 179, art. 180 ust.1 oraz art. 10 Konstytucji RP. Wbrew obowiązującym przepisom ustawowym Sąd Najwyższy podjął uchwałę w postępowaniu w sprawie podważenia statusu sędziów powołanych z udziałem obecnej Krajowej Rady Sądownictwa” – czytamy w komunikacie MS.

 

Red. Leszek Rudziński/PolskaPress AIPCOMMENTS

WORDPRESS: 0