7.7 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Smog zwiększa ryzyko wystąpienia alergii i astmy u dzieci

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W rejonach Polski, gdzie jest największe stężenie pyłów PM2,5 oraz PM10 liczba dzieci z astmą jest czterokrotnie wyższa niż tam, gdzie zanieczyszczeń jest najmniej. Dzieci tam mieszkające częściej kaszlą, kichają, mają katar oraz objawy alergii wziewnej. Tak wynika z pierwszego ogólnopolskiego badania epidemiologicznego zrealizowanego przez Warszawski Uniwersytet Medyczny, ARC Rynek i Opinia oraz Politechnikę Warszawską.

Doktor Wojciech Feleszko z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreślił, że badania pokazują długofalowe skutki przebywania w zanieczyszczonym powietrzu. Wysoki poziom tzw. pyłów zawieszonych wpływał na objawy ze strony dróg oddechowych u dzieci dopiero w okresie długoterminowym. Oznacza to, że nie wystarczy śledzić poziom zanieczyszczenia powietrza w aplikacji i nie pozwolić dziecku wyjść na spacer czy grać w piłkę tego dnia lecz chodzi o długotrwałą ekspozycję na wysoki poziom zanieczyszczeń w powietrzu tam, gdzie dziecko mieszka.

Doktor Wojciech Feleszko dodał, że skutki zdrowotne oddychania zanieczyszczonym powietrzem są znane od wielu lat. Wywołuje ono w strukturze nabłonka dróg oddechowych nieswoisty stan zapalny, wskutek czego zabijanie wirusów jest utrudnione, a łatwiejsza jest penetracja alergenów. „Mamy mocno potwierdzone dane, że zanieczyszczenia te wpływają na powstawanie astmy i objawów ze strony górnych dróg oddechowych takich jak katar i kaszel” – mówił.

Dominika Mucha z Politechniki Warszawskiej wyjaśniła, że najbardziej niebezpiecznymi zanieczyszczeniami są niewidoczne gołym okiem pyły PM2,5 i PM10, do których mogą doczepić się metale ciężkie czy wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Są to substancje toksyczne, kancerogenne, które stanowią źródło chorób czy przedwczesnych zgonów.

Najwięcej niebezpiecznych zanieczyszczeń powietrza tzw. pyłów zawieszonych pochodzi ze spalin samochodowych oraz ze spalania węgla, mokrego drewna czy śmieci. Na Mazowszu obowiązuje uchwała antysmogowa, która zakazuje palenia w piecach węglem brunatnym, miałem i mułem węglowym czy mokrym drewnem.

Informacyjna Agencja Radiowa/ IAR/ Góra/to/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520