HomePOLSKA

Sejm: Legislacyjna ofensywa związana z koronawirusem

Sejm: Legislacyjna ofensywa związana z koronawirusem

Podczas jednodniowego posiedzenia Sejmu (20.10, pocz..10.00) posłowie mają wysłuchać informacji premiera na temat stanu przygotowania państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i wywoływanej nim choroby COVID-19, a także wirusa grypy w czasie pandemii koronawirusa.

Odbędzie się też pierwsze czytanie poselskiego projektu o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Przygotowali go posłowie Prawa i Sprawiedliwości.
Projekt zakłada między innymi podwojenie wynagrodzeń dla medyków walczących z COVID-19 i brak kar dla lekarzy za nieumyślne błędy popełniane podczas leczenia zakażonych koronawirusem. W regulacji zapisano także, że wszyscy medycy, którzy pójdą na kwarantannę lub izolację otrzymają sto procent wynagrodzenia. Podobnie będzie w przypadku przedstawicieli służb mundurowych.

Sejm rozpatrzy też trzy projekty ustaw przygotowanych przez kluby opozycjne.

Koalicja Obywatelska zaproponowała, by w przypadku zamawiania sprzętu medyczego przez jednostki samorządu terytorialengo nie stosować Prawa zamówień publicznych.

Projekt Lewicy zakłada ustawowe uregulowanie obowiązku zakrywania ust i nosa w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii. Propozyzja PSL-u zakłada przyznanie comiesięcznego dodatku w wysokości 1500 złotych dla pracowników ochrony zdrowia w czasie pandemii koronawirusa.

W porządku obrad jest też powołanie Rzecznika Praw Obywatelskich. Jedyną kandydatką na następczynię Adama Bodnara, którego kadencja skończyła się 9 września tego roku jest Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Została ona negatywnie zaoipiniownana przez sejmową komisję sprawiedliwości i praw człowieka.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Naukowicz/i wz/w dyd

COMMENTS