HomePILNE

Sasin: Wybory powinny się odbyć w maju

Sasin: Wybory powinny się odbyć w maju

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział, że jego obóz polityczny wychodzi z założenia, że wybory prezydenckie powinny się odbyć w maju. Dziś Sejm będzie kontynuował obrady. Izba ma rozstrzygnąć, czy do porządku obrad zostanie wprowadzony projekt dotyczący głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2020 roku.
Jacek Sasin w Programie 1 Polskiego Radia przypomniał, że prawo nie przewiduje możliwości przesunięcia wyborów bez wprowadzenia stanu nadzwyczajnego. Podkreślił, że obecnie nie ma potrzeby, by taki stan wprowadzić.
“Nie można zgodnie z duchem Konstytucji wprowadzać stanu nadzwyczajnego tylko po to, żeby przesunąć wybory. Jesteśmy w sytuacji niejako konstytucyjnie przymusowej, szukamy takiego sposobu, który pozwoliłby na to, aby odbyć te wybory w sposób jak najbardziej bezpieczny dla Polaków, dla głosujących. Dlatego powstał ten projekt, który złożyliśmy w zeszłym tygodniu w Sejmie, a który dziś będzie dyskutowany przeprowadzenia tych wyborów korespondencyjnie, czyli w sposób całkowicie bezpieczny dla wszystkich wyborców” – wyjaśnił.
Jacek Sasin powiedział, że w parlamencie nie ma większości dla pomysłu wicepremiera Jarosława Gowina, który proponuje zmianę konstytucji, polegającą na wydłużeniu kadencji prezydenta z 5 do 7 lat. Objęłoby to także kadencję Andrzeja Dudy. Prezydent nie mógłby się w takim wypadku ubiegać o reelekcję. Jacek Sasin dodał, że cały czas trwają rozmowy między PiS a Porozumieniem Jarosława Gowina w sprawie daty majowych wyborów. “My w rozmowach z panem premierem Gowinem wskazujemy przymus konstytucyjny przeprowadzenia wyborów i niemożność zgodnie z prawem przesunięcia ich w czasie w inny sposób niż poprzez zmianę Konstytucji, co jak wiemy, jest niemożliwe, bo nie ma większości w parlamencie” – powiedział wicepremier.
Projekt wprowadzenia powszechnego głosowania korespondencyjnego przygotowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości. W Sejmie został złożony w ubiegły wtorek. Zakładał możliwość głosowania korespondencyjnego wszystkim obywatelom podczas majowych wyborów prezydenckich. W piątek posłowie PiS-u wnieśli do niego autopoprawkę, która zakłada, że głosowanie korespondencyjne będzie jedynym sposobem oddania głosu. To samo rozwiązanie będzie miało zastosowanie w ewentualnej drugiej turze wyborów.
W myśl autopoprawki wyznaczony zostanie operator pocztowy, który dostarczy pakiet wyborczy na adres każdego wyborcy wskazany w spisie wyborczym. Odbędzie się to w terminie od siódmego dnia do dnia przypadającego przed dniem wyborów. Pakiet wyborczy będzie składał się z karty do głosowania, instrukcji głosowania korespondencyjnego, oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania oraz koperty zwrotnej i na kartę do głosowania. Wypełnioną kartę i oświadczenie wyborca będzie musiał w kopercie zwrotnej umieścić w skrzynce pocztowej operatora lub w innej skrzynce pocztowej operatora przeznaczonej do umieszczania kopert zwrotnych, na terenie gminy, w której widnieje w rejestrze wyborców.
Sejm ma wznowić obrady o 10.00.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/PR1, wczesn./d Wj/w zrCOMMENTS