8.5 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Samorządy wnioskują do premiera o debatę w sprawie finansów. Chcą większych rekompensat za zadania zlecone przez rząd

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Przedstawiciele samorządów złożyli wniosek do premiera o nadzwyczajną debatę w sprawie stanu finansów. Samorządowcy domagają się między innymi większych rekompensat za zadania zlecone przez rząd – chodzi między innymi o inwestycje drogowe czy podwyżki dla nauczycieli. Temat ten został dziś poruszony podczas posiedzenia komisji wspólnej rządu i samorządu terytorialnego.

Według Andrzeja Porawskiego, Dyrektora Biura Związku Miast Polskich, wydatki samorządów nieustannie rosną: – Między innymi przez wzrost cen usług budowlanych, wzrost cen materiałów – na przykład asfaltu o 35% w ciągu ostatniego półrocza – czy drastyczny wzrost cen energii elektrycznej – mówił Andrzej Porawski. Dyrektor Biura Związku Miast Polskich zaznacza również, że niebawem samorządy będą musiały liczyć się ze spadkiem dochodów, na przykład ze względu na zwolnienie młodych z podatku dochodowego.

Zdaniem samorządowców rosnących wydatków nie pokrywa ostatni wzrost dochodów z podatku PIT – z blisko 38 do ponad 50 mld złotych.

Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker zapowiedział, że wniosek samorządów będzie „analizowany przez rząd”. Temat ma też zostać poruszony na kolejnym posiedzenie komisji: – Jest nowy minister finansów, na pewno jako MSWiA przedyskutujemy te kwestie ze stroną rządową. Dziś ciężko nam zadeklarować, że odbędą się jakieś specjalne debaty na ten temat, ale w ramach wspólnej komisji na pewno taka rozmowa się odbędzie – mówił sekretarz stanu w MSWiA.

Posiedzenia komisji wspólnej rządu i samorządu terytorialnego służą wypracowaniu wspólnych stanowisk między władzami lokalnymi i centralnymi. Członkowie komisji dyskutują między innymi na temat projektów środowiskowych, infrastrukturalnych i związanych z środkami unijnymi.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Karol Surówka/ap/kj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520