HomePOLSKA

Sąd odrzucił wniosek o areszt dla byłego szefa Art-B

Sąd odrzucił wniosek o areszt dla byłego szefa Art-B

Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił wniosek o areszt tymczasowy dla byłego szefa Art-B, Bogusława B. Prokuratura wnosiła o zastosowanie tego środka zapobiegawczego w związku z wysokim wyrokiem, który zapadł w poniedziałek. Bogusław B. został skazany na sześć lat więzienia za „pranie pieniędzy”.

Sędzia Katarzyna Stasiów w uzasadnieniu orzeczenia mówiła, że co prawda oskarżonemu grozi wysoka kara, ale przez cały czas trwania procesu nie ukrywał się, współpracował z sądem i był w stałym kontakcie z sekretariatem instytucji.

Na początku października Bogusław B. został skazany w innej sprawie także na sześć lat więzienia przez ten sam sąd. Sędzia wskazywała, że równie wysoki wyrok nie spowodował ukrycia się oskarżonego. „W tamtej sprawie nieuwzględnienie wniosku o zastosowanie aresztu po wyroku zostało utrzymane w mocy decyzją Sądu Apelacyjnego.

Wobec oskarżonego jest zastosowane poręczenie majątkowe wysokości 200 tysięcy złotych, które w wypadku uprawomocnienia się wyroku zostanie uchylone w chwili rozpoczęcia odbywania kary pozbawienia wolności” – mówiła sędzia SO Katarzyna Stasiów.

Sprawa, która zakończyła się wyrokiem wydanym na początku października, dotyczyła wyłudzenia 33 milionów złotych za pomocą piramidy finansowej. Wyrok, który zapadł 2 grudnia, odnosi się do szkody, którą Bogusław B. wyrządził szwajcarskiej spółce, wspólnie z innym przedsiębiorcą.

Spółka Art-B została założona w 1989 roku przez Bogusława B. i Andrzeja G. Dwa lata później wspólnicy wyjechali do Izraela. Wystawiono za nimi listy gończe za oszustwa wobec systemu bankowego na sumę 420 milionów złotych. Bogusław B. został ujęty w Szwajcarii, a w 2000 roku został skazany na 9 lat więzienia. Wyszedł na wolność w 2004 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/A.Krać/ap/jj

COMMENTS