Rząd zapowiada zaostrzenie kar za pedofilię

Rząd zapowiada zaostrzenie kar za pedofilię

Premier Mateusz Morawiecki i minister sprawiedliwości zapowiedzieli zaostrzenie kar za najcięższe przestępstwa, w tym za pedofilię. Rząd zajmował się tą kwestią na dzisiejszym posiedzeniu. Propozycje zostały ogłoszone 3 dni po emisji filmu Tomasza Sekielskiego “Tylko nie mów nikomu” o przypadkach pedofilii w Kościele katolickim.

Rząd proponuje, by w ramach reformy kodeksu karnego zlikwidować kary więzienia w zawieszeniu za pedofilię. Kary więzienia za gwałt na dziecku z dotychczasowych – od 3 do 15 lat – zgodnie z propozycją rządu zostaną zwiększone do kar od 5 do 30 lat więzienia. Jeśli sprawca pełni opiekę nad ofiarą – minimalna kara ma być podniesiona do ośmiu lat więzienia. W przypadku śmierci osoby zgwałconej sprawcy będzie groziło dożywocie. Zgodnie z propozycją, niemożliwe byłoby warunkowe zwolnienia z więzienia po odbyciu części kary.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował też, że rząd chce podwyższyć z 15 do 16 lat wiek ofiar, do którego przestępstwa seksualne traktowane są jako pedofilia. Zapowiedział również likwidację przedawnienia w przypadku przestępstw pedofilskich.

Mateusz Morawiecki przypomniał, że rząd PiS doprowadził do uruchomienia rejestru pedofilów. Podkreślił, że prace nad projektem zaostrzenia kar resort sprawiedliwości pracował już od kilku miesięcy.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/to/kj

 COMMENTS

WORDPRESS: 0